Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12004″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka szwedzka w Piestrzcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Ta szwedzka kapliczka stoi w Piestrzcu (gmina Solec Zdrój). Tylko czy ma ona coś wspólnego ze Szwedami? Nie wiadomo. Być może tylko stoi w miejscu pochówku żołnierzy z czasów wojen szwedzkich (II połowa XVII wieku). Jednak jest to raczej miejsce zbiorowej mogiły ofiar choroby morowej. Według ustnych opowieści, jeszcze czterdzieści lat temu podczas ulewy ziemia osunęła się i odsłoniła ludzkie kości.

Wysoką na 4 metry kapliczkę wieńczy stalowy krzyż. Kolumna jest mocno spękana i nosi ślady pocisków z II wojny światowej. Kapliczka w Piestrzcu stoi w wąwozie za wsią, w trudno dostępnym miejscu, przygłuszona pokrzywami, krzewami tarniny i młodymi drzewkami akacji.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.388518 N, 20.952513 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.