Weź udział w V Edycji konkursu! Początek 25 lutego 2021 roku.
Roman Jagoda
Zamieszańcy to bodaj najmniejsza grupa etniczna zamieszkująca swego czasu polską ziemię. Zajmowali tereny na północ od Krosna, gdzieś między Pasmem Jazowej, Pasmem Brzeżanki a Pasmem Suchej Góry. Były to wówczas (w XV-XVI wieku) jedyne wolne tereny, najwyższe, o najgorszych walorach glebowych. Założyli 10 miejscowości, m.in. Czarnorzeki, Węglówkę, Krasną, Oparówkę, Rzepnik i Bonarówkę.
Polacy nazywali ich Rusinami (słyszałem, jak do tej pory używają tę nazwę) Łemkowie zaś Zamieszańcami. I chociaż w ich rodowodach dominował element ruski to wśród nich byli także Łemkowie, Polacy, Wołosi i Żydzi. Mieli swoją kulturę, byli bardzo religijni, posługiwali się swoim dialektem.
Z czasem wsie ulegały polonizacji, także przez mieszane małżeństwa.
Bardzo ciekawa jest historia tych ludzi i tych terenów. Jest ona też bardzo tragiczna bo po II wojnie światowej przestali praktycznie istnieć. 90% z nich wywieziono przymusowo wgłąb ZSRR a reszta padła ofiarą słynnej Akcji Wisła.
Na terenach Zamieszańców pozostało wiele pamiątek w postaci cerkwi, starych cmentarzy, kapliczek i krzyży przydrożnych i drewnianych, starych chałup.
Na moim zdjęciu krzyż stojący na rozstaju dróg z Bonarówki do Węglówki i Brzeżanki a więc w samym sercu tej niewielkiej krainy. Pomimo, że w promieniu wielu kilometrów nie ma żadnych zabudowań, krzyż ten jest zadbany a teren uporządkowany.
Przy okazji kolejnych zdjęć postaram się przybliżyć historię tego terenu i jego mieszkańców.