Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11508″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Dwunastu apostołów”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Przy ulicy Grodzkiej w Krakowie, na trasie łączącej Rynek Główny z Wawelem, stoi kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia ufundowana została przez króla Zygmunta III Wazę. Idąc Traktem Królewskim nie sposób przejść obojętnie koło tego jednego z najpiękniejszych kościołów w Krakowie.

Przed kościołem wiernych i turystów wita dwunastu Apostołów. 12 figur świętych będących kopiami oryginalnych rzeźb z XVIII wieku. Te współczesne wykonane zostały z pińczowskiego piaskowca przez Kazimierza Jęczmyka. Poprzednie, które zrobione były z takiego samego kamienia, zostały bardzo zniszczone przez atmosferę a głównie przez kwaśne deszcze.

Niemniej jednak spotkanie dwunastu pięknych figur świętych w jednym miejscu to nie lada przeżycie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.056932 N, 19.938217 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.