Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11275″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Alegoria i historia”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Szypułkowy Dąb Bartek to najbardziej znane drzewo w Polsce. Jego stan nie jest najlepszy ale nie ma się co dziwić, ma już na pewno 680 a może nawet 1200 lat. Warto więc wybrać się na wędrówkę po Świętokrzyskiem i zobaczyć ten wspaniały pomnik przyrody.

Niewątpliwą ciekawostką są dwie figury Chrystusa przybite do drzewa. Jedna może być pamiątką wygaśnięcia epidemii cholery w 1853 roku, na co wskazuje taka właśnie data. Druga figura Chrystusa ma, jak głoszą przekazy, przypominać o ofiarach i cierpieniach, jakie Polacy ponosili walcząc o niepodległość w czasach niewoli. Chodzi przede wszystkim o Powstanie Styczniowe. W czasie powstania i niedługo po nim na terenach Kielecczyzny pojawiły się odlewane figury Chrystusa o nietypowym, niezgodnym z kanonem układem głowy, która zwrócona jest w kierunku lewego ramienia. Mówi się o tych figurach powstańcze lub odwrócone. Kapliczki i krzyże z takimi figurami miały być stawiane w miejscach przyjaznych powstańcom.

W Świętokrzyskiem można jeszcze je spotkać w wielu miejscach od Końskich do Buska. A że krzyż, na którym umarł Pan Jezus zrobiony był z drewna dębu szypułkowego, stąd tytuł mojego opisu…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50°59′14.16″ 20°39′00.46″[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.