Alegoria i historia
Szypułkowy Dąb Bartek to najbardziej znane drzewo w Polsce. Jego stan nie jest najlepszy ale nie ma się co dziwić, ma już na pewno 680 a może nawet 1200 lat. Warto więc wybrać się na wędrówkę po Świętokrzyskiem i zobaczyć ten wspaniały pomnik przyrody.
Niewątpliwą ciekawostką są dwie figury Chrystusa przybite do drzewa. Jedna może być pamiątką wygaśnięcia epidemii cholery w 1853 roku, na co wskazuje taka właśnie data. Druga figura Chrystusa ma, jak głoszą przekazy, przypominać o ofiarach i cierpieniach, jakie Polacy ponosili walcząc o niepodległość w czasach niewoli. Chodzi przede wszystkim o Powstanie Styczniowe. W czasie powstania i niedługo po nim na terenach Kielecczyzny pojawiły się odlewane figury Chrystusa o nietypowym, niezgodnym z kanonem układem głowy, która zwrócona jest w kierunku lewego ramienia. Mówi się o tych figurach powstańcze lub odwrócone. Kapliczki i krzyże z takimi figurami miały być stawiane w miejscach przyjaznych powstańcom.
W Świętokrzyskiem można jeszcze je spotkać w wielu miejscach od Końskich do Buska. A że krzyż, na którym umarł Pan Jezus zrobiony był z drewna dębu szypułkowego, stąd tytuł mojego opisu…