Radosław Pyzik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9319″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż rodziny Kluba”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Krzyż rodziny Kluba jest usytuowany w miejscowości Dankowice Trzecie (gmina Krzepice w powiecie kłobuckim w woj. Śląskim) wśród łąk i pól.

Ten drewniany krzyż, symbol wiary, został postawiony ok. 1910 roku przez Karola Klubę, który był bardzo pobożnym człowiekiem. Celem tego działania była ochrona miejscowej ludność i okolicznych pól przed zarazą i klęskami żywiołowymi. Stawiając ten krzyż, wkopał drzewo ok. 2 metrów w ziemię, a od powierzchni ziemi krzyż został wyrzeźbiony. Miał kilka metrów wysokości (ok. 7 metrów). Był trzy razy skracany. Wizerunek Pana Jezusa przywieziono z kościoła w Bodzanowicach (miejscowości oddalonej o 10 kilometrów).

Z biegiem lat drzewo było coraz słabsze i próchniało, pomimo licznych zabiegów wzmacniających. W związku z tym, prapraprawnuk Karola Kluby, Mateusz Kluba zmuszony był go ściąć. Spalono go na tym samym miejscu. Następnie został wzniesiony nowy, brązowy, ocynkowany, tym razem metalowy krzyż. Został umieszczony w betonowym, opłytkowanym postumencie. Wizerunek Pana Jezusa ze starego krzyża został odnowiony i przymocowany do nowego. Obecny, jak i stary krzyż, jest zawsze ustrojony kwiatami i szarfami. Przez wiele lat przy krzyżu spotykała się lokalna społeczność, aby odprawiać nabożeństwa majowe.

Ten krzyż jest doskonałym przykładem utrzymania rodzinnej i lokalnej tradycji oraz odpowiedzialności za to, co pozostawili nam przodkowie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.93119, 18.68802[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.