Radosław Pyzik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9839″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Jana Nepomucena”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka św. Jana Nepomucena jest umiejscowiona przy brzegu rzeki Liswarty przy ulicy Piaskowej w Starokrzepicach.

Kapliczka została zbudowana w 1912 roku w okresie budowy murowanego kościoła parafialnego w Starokrzepicach, który znajduje się w jej pobliżu. Jest to domkowa, murowana na planie prostokąta kapliczka w stylu romańskim, która została przykryta dwuspadowym dachem. Na szczycie znajduje się krzyż. W bocznych elewacjach posiada dwa wąskie otwory okienne o zaokrąglonych łukach. Wewnątrz na betonowym podwyższeniu znajduje się drewniana polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena – patrona tonących, mostów oraz orędownika podczas powodzi. Wokół głowy świętego jest nimb z pięcioma gwiazdkami, w ręku trzyma krzyż.

Z tyłu kapliczki znajduje się brązowa tarcza, być może z herbem i z inskrypcją:

1912 Mikołaj Stryjecki.

Kapliczka zawsze jest ustrojona kwiatami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.94809 N, 18.65546 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.