Radosław Pyzik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9509″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej jest usytuowana w lewobrzeżnej części miejscowości Krzepice o historycznej nazwie Kuźniczka (gmina Krzepice, woj. śląskie). Jej ostatni remont odbył się w 1995 roku.

Kapliczka została zbudowana w 1890 roku z cegły na planie prostokąta. Budowniczym tego obiektu był Jan Łodziński. Do kapliczki prowadzi wybrukowany chodnik od strony wschodniej, wytyczony drewnianym płotkiem koloru żółtego. Możliwe jest wejście do kapliczki przez podwójne, drewniane drzwi. Nad łukowym nadprożem wejścia, w trójkącie pod dachem, we frontowej ścianie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Wewnątrz jest umiejscowiony drewniany ołtarzyk, w którym również jest kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, natomiast na bocznych ścianach wiszą wizerunki papieży i Jezusa.

Kapliczka została przykryta dachem dwuspadowym, pokrytym dachówką. Na szczycie znajduje się wieżyczka z barokowym dachem hełmowym, co nawiązuje do wieżyczki kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach, oddalonego o półtora kilometra.

Jak głosi przekaz ustny, Janowi przyśniła się Matka Boska i cztery kasztany. W związku z tym postanowił zbudować kapliczkę, a na jej rogach posadził cztery kasztany. Po wielu latach gałęzie drzew stworzyły ozdobny daszek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.969 N, 18.70789 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.