Piotr Ślaski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13232″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Bukwałdzie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Piotr Ślaski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Neogotycka kapliczka poświęcona świętemu Józefowi usytuowana jest przy wyjeździe z wsi Bukwałd na rozstaju dróg prowadzących w kierunku miejscowości Garzewko i Różynka. Wybudowano ją w 1920 r., i w tamtym okresie była ona usytuowana na granicy gospodarstwa rodziny Gerigk i to ta rodzina ufundowała jej wystawienie. Była to ich prośba o wstawiennictwo św. Józefa, patrona dobrej śmierci, w intencji ciężko chorego jedynego syna gospodarza umierającego na gruźlicę i również noszącego imię Józef, który mimo próśb zmarł w wieku 40 lat.

O tym wydarzeniu zaświadcza czarna szklana tablica umieszczona w płycinie dolnej kondygnacji, z inskrypcją w języku niemieckim:

Święty Józefie, patronie umierających, módl się za nami. Ku pamięci J. G. 1920.

Dlatego też w górnej części kapliczki, w niszy zamkniętej szybą w metalowej oprawie, znajduje się figura św. Józefa Robotnika. Ta bukwałdzka kapliczka jest nie tylko smutnym wspomnieniem i wyraźnym śladem indywidualnej historii, ale przede wszystkim świadectwem religijności ówczesnych Warmiaków.

W roku 1989 wpisano kapliczkę do rejestru zabytków.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.879778, 20.354517[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.