Piotr Ślaski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14049″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka dzwonniczkowa w Płoskini”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Piotr Ślaski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczki dzwonniczkowe są często spotykanym na Warmii typem tych budowli. W ich ostatniej kondygnacji,która ma formę prześwitu, umieszczany był dzwonek, który wzywał mieszkańców m .in. trzy razy dziennie na nabożeństwa maryjne. Po wojnie zwyczaj dzwonienia dzwonkami kapliczek zanikał, a wraz z nim znikały dzwonki w kapliczkach, często choć nie zawsze zastępowane krucyfiksami.

Prezentowana na zdjęciu kapliczka usytuowana jest w centrum miejscowości Płoskinia.Jest to kapliczka dzwonniczkowa, dwukondygnacyjna wzniesiona na kamiennej podmurówce na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem na którym wznosi się metalowa chorągiewka.Na pierwszej kondygnacji umiejscowiona jest wysoka, zwieńczona łukiem wnęka w której stoi figurka Matki Boskiej, zaś druga kondygnacja to prześwit z czterema otworami w którym umieszczony jest krucyfiks. Kapliczka otoczona jest niskim, drewnianym płotkiem.Wzniesiona została na początku XX wieku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.243758, 20.030184[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.