Piotr Ślaski

Kapliczka-pomnik w Płoskini

Autor: Piotr Ślaski

Na początku XX w. na Warmii często wznoszone były kapliczki-pomniki poświęcone mieszkańcom wsi, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Na kapliczkach tych umieszczano pamiątkowe tablice przypominające o jakimś zdarzeniu czy osobie,ale dodatkowo pojawiały się na nich również elementy symboliki żołnierskiej. Wraz z wymianą ludności po 1945 r., elementy wojskowe zostały usunięte, a dawne upamiętnienia w całości zaadaptowane zostały na cele czysto kultowe.

Prezentowana kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości Płoskinia, na skwerze przy skrzyżowaniu dróg. Jest wysoka,trzykondygnacyjna. Na wysokim wykonanym z ciosanego kamienia polnego cokole znajduje się niższa tynkowana podstawa z ustawionymi pionowo w narożach blokami kamienia, o groszkowanej powierzchni. W powyższej kondygnacji, która ma prześwit i oparta jest na czterech ozdobnych filarach, ustawiona została figura Chrystusa Miłosiernego. Na zwieńczeniu kapliczki znajduje się krzyż nawiązujący kształtem do najwyższego niemieckiego odznaczenia wojskowego – Krzyża Żelaznego, który ustawiony jest na trzystopniowym dekoracyjny cokole.

W ścianie frontowej podstawy zwieńczenia kapliczki umieszczony jest napis w języku niemieckim:

Herr gib Ihnen die ewige Ruhe

(Panie, daj im wieczny odpoczynek). Kapliczka wzniesiona została po 1918 roku.

Lokalizacja kapliczki:

54.271312, 19.941756

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.