Piotr Ślaski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13755″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Stoczku Klasztornym”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Piotr Ślaski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Stoczek Klasztorny słynie przede wszystkim z tego, że przez rok więziono tu Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednak jak przejdziemy się po miejscowości i okolicy, ujrzymy ładnie odnowione XVIII-wieczne przydrożne kapliczki.

Prezentowana na zdjęciu kapliczka umiejscowiona jest przy drodze do wsi Stoczek, biegnącej początkowo przez las, w odległości około 300 m od klasztoru. Wzniesiona została około 1742 r. Jest murowaną kapliczką w kształcie konchy na wysokim masywnym cokole, na planie nieregularnego wieloboku (pięciobok z ośmioboku).

W półokrągłej niszy znajduje się drewniana rzeźba NMP Niepokalanie Poczętej – autorstwa Krzysztofa Perwangera. Jak podaje A. Boenigk, jeszcze na początku XX w. wokół kapliczki rosły stare lipy – do dziś pozostały po nich cztery pnie świadczące, że rosły w skupinie po południowej stronie kapliczki.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.123905, 20.728829[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.