Piotr Ślaski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13412″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka przydrożna w ok. wsi Łomy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Piotr Ślaski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczki przydrożne są na trwałe wpisane w polski krajobraz. Stawiane były przez ludzi, którzy chcieli mieć na ziemi skrawek świętości. Tym samym pragnęli oni jednocześnie ochronić ten mały skrawek ziemi przed złem i siłami szatana.

Prezentowana na zdjęciu kapliczka pochodzi drugiej połowy XVIII w. i usytuowana jest na północnym skraju wsi Łomy na Warmii. Wzniesiona na rzucie kwadratu, nakryta dwuspadowym dachem zwieńczonym krzyżem,zbudowana z cegły i otynkowana. Posiada dwie wnęki przedzielone gzymsem falistym. W części górnej znajduje się płycina w kształcie krzyża z krucyfiksem, w dolnej nisza półkolista z figurką Matki Boskiej oraz płycina prostokątna. Kapliczka stoi na cokole z kamienia.

Jest to kapliczka o cechach barokowych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.855666, 20.291501[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.