Paweł Schreyner

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11556″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Wawrzyńca”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paweł Schreyner” size=”h2″][vc_column_text]Wytomyśl jest starą wsią, istnieje prawdopodobnie od XII w. U zbiegu ulic Kościelnej i Szkolnej stoi kapliczka św. Wawrzyńca. Prawdopodobnie stoi tu już od XIX w. jednak udokumentowano jej istnienie w latach międzywojennych. W czasie II wojny światowej Niemcy kazali kapliczkę rozebrać, co uczyniono ukrywając jednocześnie figurę, by po zakończeniu wojny postawić kapliczkę od nowa.

Wieść niesie, że kapliczka została ukryta w wiejskim szalecie by w razie odnalezienia przez okupanta nie narażać nikogo na represje. Obecnie stoi w nieco większej formie niż przed rozbiórką, na betonowym cokole postawiono kolumnę z łupanego kamienia polnego, na niej znajduje się figura pośród murowanych kolumienek i dachu zwieńczonego krzyżem. Sam św. Wawrzyniec jest w stroju diakona trzyma w prawej ręce kratę – symbol swego męczeństwa (poniósł śmierć na rozżarzonej do czerwoności kracie – ruszcie), a w lewej gałązkę oliwną jako symbol swego męczeństwa.

Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę.

Opiekę nad kapliczką sprawują mieszkańcy, a ostatnia gruntowna renowacja miała miejsce w 2014 roku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/BswGuJhHWEM2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.