Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13282″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka z 1859 r. w Zgoniu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Na terenie Zgonia, jednej z dzielnic Orzesza, do którego można dojechać z drogi krajowej DK 81, relacji Skoczów-Katowice, skręcając w Zawiści, w stronę Wyr – Kobióra – Tychów – oprócz kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego z lat 1936-37, znajduje się kilkadziesiąt krzyży i kapliczek przydrożnych.

Maj jest w Kościele miesiącem poświęconym szczególnie czci Matki Bożej. Słynne majówki – nabożeństwa odprawiane wieczorami odbywają się również tutaj i co roku w parafianie gromadzą się przy krzyżach. Ta przedstawiana przeze mnie Boża Męka w Zgoniu stoi na skrzyżowaniu ulicy Akacjowej z Klubową. Została ona ufundowana przez Walka Roja w 1859 r. Nazwisko drugiego fundatora jest nieznane. Na froncie cokołu znajduje się figura Matki Bożej. Na stopniu wyryte litery:

S: M: M: Ż.

Krzyż stoi przy ogrodzeniu posesji w otoczeniu cyprysów, których wiecznie zielone listowie sprawia, że jest symbolem życia wiecznego.

https://gabi-ostatniaprosta.blogspot.com/2013/08/przydrozne-krzyze-i-kapliczki-w-zgoniu.html[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.084917, 18.830889[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.