Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14436″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka z Woszczyc”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_column_text]Woszczyce to najstarsza dzielnica Orzesza.

Pod koniec wakacji, kilka lat temu, jadąc skuterem do pobliskiego akwenu wodnego, po drodze upolowałyśmy piękne sakralne przydrożne krzyże. Najbardziej przemawiają do mnie te najprostsze w formie figury świętych. Taka jest też Boża Męka z roku 1868 przy ulicy Długosza 38 w Woszczycach.

Boża Męka została ufundowana przez gminę.

Postument: Podstawa jednoelementowa. Na jej froncie prostokątna płycina. Inskrypcja w płycinie została zniszczona. Na tylnej ścianie podstawy wyryty napis fundacyjny:

Fundowano z pobożnych składek Woszczycan r. 1868

Na podstawie gruba płyta o łamanym esowatym profilu. Cokół wysoki, z figurą na froncie. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z niezbyt głębokimi wygięciami, grubo profilowany. W polach wygięć pięciolistne rozetki. Cały krzyż jest fantazyjnie malowany.

Figury: Na cokole płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na kielichowym stopniu z gałką. Maria stoi wyprostowana, z lekko skręconą głową, z dłońmi splecionymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż wtórny, mały, na kowadełkowej stopce, z prosto zakończonymi ramionami. Mała, metalowa figurka Chrystusa i takiż, blaszany kartusz INRI. Wzdłuż krawędzi krzyż jest obrysowany ramką i zdobiony pseudoroślinnym ornamentem.

Otoczenie: Krzyż stoi pomiędzy budynkami, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Orzesze to śląskie miasteczko liczące około 20 tysięcy mieszkańców, zamieszkujących 10 dzielnic o ciekawie brzmiących nazwach. Zawada, Zawiść, Zazdrość, Zgoń, Woszczyce, Mościska, Królówka, Jaśkowice oraz Gardawice.

Źródło informacji: http://www.przydrozne.eu/strony/mikolow/k_mikolow_karta_kb138.html[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.082848, 18.757140[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.