Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14019″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święci na Wigrach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_column_text]Park rzeźb świętych na Wigrach

Park 22 rzeźb na Wigrach usadowiono na terenie tzw. ogrodów przyklasztornych byłego eremu kamedułów na Wigrach.Plan tego usadowienia i bezpośrednich wizualnych i kontekstowych relacji: rzeźby – klasztor wigierski, zostały zrealizowane wg koncepcji profesora Andrzeja Strumiłły.Dębowe pnie na te rzeźby zostały na te plenery przywiezione z Litwy (konkretnie z lasów w okolicach Prienai), by polscy i litewscy ludowi rzeźbiarze mogli pozostawić swe rzeźby ku pożytkowi mieszkańców Suwalszczyzny i przybywających turystów.

20 rzeźb z pleneru z 1999 roku wstępnie zaprezentowanych 8 czerwca tegoż roku podczas mszy pontyfikalnej w Ełku (pod przewodnictwem Jana Pawła II) – zostało następnie ustawionych na terenie Suwałk (5 rzeźb) oraz w przestrzeniach wiejskich na terenie północnej Suwalszczyzny, zaś wszystkie 22 rzeźby wykonane podczas pleneru w 2000 roku – usadowiono na terenie tzw. ogrodów przyklasztornych byłego eremu kamedułów na Wigrach.

Rzeźby wykonane z dębu (przy niewielkiej konserwacji wystarczy raz do roku zabezpieczyć je konserwantem) są w stanie wytrzymać w warunkach plenerowych nawet do 150 lat. Można więc domniemać, że dzieła ludowych rzeźbiarzy wykonane w roku 2000 – mogą stać jeszcze w 2150 roku, gdy zarówno ich twórców, jak i pomocników dawno już nie będzie (przejdziemy do świata struchlałego – wg dawnego znaczenia tego słowa…).

Przez ostatnie 20 lat wigierskie plenerowe rzeźby przetrwały, mimo niekiedy braku należytej konserwacji oraz dziwnych pomysłów doraźnie zarządzających tym terenem (jeden z byłych dyrektorów wigierskiego Domu Pracy Twórczej chciał te rzeźby wykopać i usunąć – na szczęście nie zdążył urzeczywistnić tego zamysłu).

Źródło: http://dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu/odszedl-jeden-z-mistrzow/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.068644, 23.090564[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.