Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14012″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Tajemnica krzyża w Starym Folwarku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Stary Folwark 91

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i jego otuliny, znajdujemy mnóstwo krzyży, kapliczek, cmentarzy, mogił i tablic, które są pamiątką po dawnych mieszkańcach i wydarzeniach z nimi związanych. Podczas rowerowych wycieczek w tym roku, razem z rodzicami spotykamy przy drodze w kierunku Leszczewka niezwykły drewniany krzyż. Pod drewnianym krzyżem otoczonym metalowym płotkiem, znajdują się obok siebie dwa niezwykłe obiekty.

– Kamień upamiętniający pobyt papieża Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku nad Wigrami.
– Mogiła polskiego ułana Eugeniusz Frinta z czasu walk polsko-litewskich z 1920 roku (wykonana i ufundowana przez Jana Górala). Przykryta kamienną płytą z napisem:

Ś. † P. • UŁAN • EUGENIUSZ • FRINT • ZGINĄŁ • W POWSTANIU • SEJNEŃSKIM •• BÓG • HONOR • OJCZYZNA.

Niestety na płycie wyryto zniekształcone nazwisko i niewłaściwe okoliczności śmierci poległego żołnierza. Ułan Eugeniusz FRYNDT poległ 4 września 1920 r. , podczas walk polsko-litewskich1), w których 16 p. uł. stracił 10 zabitych i rannych oraz kilku zaginionych. Inna mogiła poległych wtedy ułanów znajduje się w pobliskim Leszczewku.
Końce krzyże ciekawie ozdobione są toczonymi tralkami. Specyfiką krzyży podlaskich i suwalskich jest półksiężyc umieszczony u podstawy, symbolizujący Najświetszą Marię Pannę oraz narzędzia Męki Pańskiej. Figura Chrtystusa umieszczona pod trójkątnym daszkiem w drewnianym wieńcu.

Informacje o miejscu: Stary Folwark to popularna miejscowość letniskowa, położona na północnym brzegu jeziora Wigry. Administracyjnie należy do gminy i powiatu Suwałki w województwie podlaskim. Pomimo, że jest siedzibą sołectwa, to formalnie nie jest wsią, a jedynie osadą.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.0759643, 23.0684592[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.