Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13901″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Jan Nepomucen w Stanowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Trudno rozstać się ze św. Janem Nepomucenem.Górnoślązacy go bardzo lubią i wciąż stawiają nowe figury i kapliczki, odtwarzają ukradzione rzeźby świętego. Ba, nawet odbywają się pielgrzymki i uroczystości nepomuckie. Na Górnym Śląsku wiele jest parafii i kościołów pod wezwaniem JN (Łagiewniki, Pogwizdów, Pyszowice), nawet miasto Jastrzębie obrało go sobie za patrona.Organizowane są konkursy wiedzy na temat Jana Nepomucena dla dzieci! W Piekarach Śląskich jest też fabryczka figur produkująca m.in. Nepomuki. Obok nowego kościoła w Stanowicach, zbudowanego w nawiązaniu do neostylu, przy drodze wojewódzkiej nr 925 relacji Ruda Śląska – Rybnik, przed zjazdem na autostradę A1 (w tej chwili odcinek Gorzyczki – Piekary Śląskie) stoi kapliczka z drugiej połowy XIX wieku, w której umieszczono figurę świętego Jana Nepomucena.

Kapliczka oparta jest o pień zabytkowej lipy drobnolistnej o obwodzie 490 cm i wysokości 18 m (jest wysoka mniej więcej jak blok mieszkalny z lat 70./80. XX wieku, np. przy ulicy Filaretów w Tychach). Lipa drobnolistna wrasta się w kapliczkę.Niepozorna, stojąca z boku drogi mała budowla sakralna przekryta jest dwupołaciowym dachem z elementami dekoracyjnymi w ścianie szczytowej. Na połączeniu połaci dachu widnieje krzyż – niewątpliwie misternej roboty rzeźbiarskiej. Wnętrze tej małej kapliczki kryje figurę Jana Nepomucena, która wydaje się być „żywa” z uwagi na wyrazistą twarz świętego i samą wysokość rzeźby. Wejście do kapliczki jest zamknięte ozdobną kratą.

W 1996 roku odrestaurowano ten niewielki obiekt sakralny, co przywróciło jego pierwotny wygląd.

źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/

Wiadomości o miejscowości:

Administracyjnie sołectwo Stanowice należy do gminy Czerwionka-Leszczyny. Obecnie zamieszkuje je około 2,1 tys. mieszkańców. Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego – 40 km od Katowic i 45 km od granicy z Czechami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.130515, 18.675708[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.