Kaplica w objęciu kasztanowca
Kaplica św. Floriana w Lubszy przy ulicy Lompy przy skrzyżowaniu z ulicą Plebiscytową, wybudowana około 1915 roku w miejscu zatrzymania się linii ognia podczas pożaru wsi. Nazwa kapliczki, zawierająca imię patrona strażaków św. Floriana, sugeruje „ogniowe” okoliczności jej powstania. Figura św. Floriana, znajdująca się w niej pierwotnie, już nie istnieje – została zniszczona w drugiej połowie XX wieku. Jedno z podań mówi:
…z palącej się obory Walentego Bogackiego uciekło cielę, które oszalałe biegło najpierw Uliczką a następnie Główną Drogą. Zatrzymało się dopiero przed prastarą kapliczką św. Floriana, stojącą przed zabudowaniami gospodarczymi ówczesnego oberżysty Lindla, zawróciło i drugą stroną Uliczki wróciło do domu. Drogą wyznaczoną przez cielę, posuwała się następnie ściana ognia, która kres osiągnęła na zabudowaniach gospodarczych oberżysty Lindla.
Podanie głosi dalej, że spłonęły one, gdyż położone były z tyłu kapliczki św. Floriana, toteż patron „nie zauważył” ich i nie uchronił przez spaleniem. Ocalił natomiast stojące naprzeciwko kapliczki zabudowania Opiełki i nowy dom Aleksandra Szczecha. W przekazach mieszkańców tak właśnie patron, zatrzymując oszalałe cielę, uchronił Lubszę przed doszczętnym spaleniem.
Od 1922 roku, we wnętrzu kapliczki, na dawnym miejscu figury św. Floriana, znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Został on ufundowany i przywieziony z pielgrzymki na Jasną Górę przez Aleksandra i Franciszka Szczechów oraz rodzinę Pieda, na pamiątkę faktu przyłączenia części Górnego Śląska, w tym Lubszy, do Polski, w wyniku przeprowadzonego w 1921 roku plebiscytu. Oszklony obraz umieszczony wówczas w w kapliczce znajduje się w niej do dziś.
Więcej ciekawych informacji na remat kapliczki poniżej: