Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13740″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura NMP nad klasztorną furtą”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Złotoryja to miasto powiatowe w województwie dolnośląskim, położone na Pogórzu Kaczawskim nad rzeką Kaczawą.

Złotoryja. Figura NMP we wnęce nad furtą klasztoru Franciszkanów przy kościole św.Jadwigi ul. Klasztorna 18.

Złotoryja-kościół św. Jadwigi Św. Jadwiga była żoną Henryka Brodatego władającego ziemią śląską na początku XIII wieku. Jej zawdzięczamy sprowadzenie do Złotoryi zakonu franciszkanów, którzy w latach trzydziestych XIII wieku rozpoczeli budowę swego kościoła i klasztoru. Ich budowla została zniszczona podczas najazdu husytów w 1426r. Odbudowaną, w 1526 przejeli protestanci. W XVI wieku mieściło się tu gimnazjum Walentego Trozendorfa. Szkoła funkcjonowała do dnia 17 lipca 1554 roku, w którym nastąpił wielki pożar miasta nie oszczędzając gimnazjum. W 1704 r. powrócili franciszkanie odbudowując kościół i klasztor.

Do dziś zachował swój XVII – XVIII wieczny wystrój. Obecne budynki klasztoru i kościoła św. Jadwigi wzniesiono w l. 1708-25 (XV-wieczne są tylko mury zakrystii). Kościół i klasztor stanowi od początku nierozerwalny kompleks architektoniczny. Budynek klasztorny dobudowany jest do ściany wschodniej kościoła, jest piętrowy z dwuspadowym dachem. Do wnętrza dostać się można przez osobna zewnętrzną furtę lub z wnętrza kościoła (z kaplicy św. Otylii lub zakrystii). Z tradycją sprowadzenia franciszkanów do Złotoryi przez św. Jadwigę wiąże się XVIII-wieczny) napis nad furtą klasztorną:

Munificentia S. Hedwigis 1212

(Szczodrobliwość św. Jadwigi 1212; inskrypcję odnowiono w 2010 r.) i prawdopodobnie Figura NMP.

Wiadomości: http://www.zlotoryjajadwiga.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=105[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.124556, 15.918583[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.