Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11193″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Przykościelny krzyż”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Mirosław Szostak” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Z lewej strony głównego wejścia do kościoła św Jacka stoi krzyż. U jego podnóża dwie figury. Krzyż został przeniesiony na to miejsce pod naciskiem władz. Pierwotnie był umiejscowiony na skrzyżowaniu dróg Szkolnej i Staromiejskiej.

Na cokole wyryty rok 1883. Powyżej złoconymi literami łacińska sekwencja pieśni wielkopostnej śpiewanej w Wielki Piątek:

Adoramus te Christe benedicimus tibi, quia per crucem tuam redemisti mundum. (Adorujemy Cię, Chryste, i błogosławimy Tobie, boś przez Krzyż Twój świat).

Adoramus Te Christe Giovanniego Pierluigi da Palestriny. Pod krzyżem umieszczono dwie figury. Z lewej św Florian a z prawej św Jacek Patron kościoła i całego Rozbarku… Zarówno krzyż i figury są kamienne… Wykonane z piaskowca. Obecnie nadszarpnięte zębęm czasu… Ale należy domniemywać że w niedługim już czasie zostaną poddane renowacji. Obecnie trwa remont kościoła. Zarówno wnętrze jak elementy zewnętrzne (dach, elewacja) przechodzą generalną odnowę.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.349900, 18.929800[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.