Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14417″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Marcina”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Mirosław Szostak” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Potempa to miejscowość na Górnym Śląsku w gminie Krupski Młyn.

W drugiej połowie siedemnastego wieku pan tutejszych ziem hrabia Georg Leonhard de Colonna wybrał się na polowanie. Został wówczas zaatakowany przez watahę zgłodniałych wilków. Wdzięczny, bogobojny hrabia wystawił św. Marcinowi małą kapliczkę pod lasem, nieopodal wsi. Jako wotum dziękczynne w centrum ufundował w 1672 roku kaplicę Bożego Grobu, w miejscu gdzie gdzie chroniąc się przed wilkami wspiął się na lipę.

W 1999 roku proboszcz miejscowej parafii ks Marcin Kwoczka postanowił odnowić tradycję sprzed lat. I tak od dwudziestu już lat w dniu świętego Marcina przy kapliczce zostaje rozpalone ognisko. Wszystkich wita ksiądz proboszcz. Pojawia się na rączym rumaku zjawa w rzymskiej zbroi. Święty Marcin. Kiedy dostrzega żebraka okrywa go swym płaszczem. Dla wszystkich jest to znak początku świętowania. Rozpoczyna się śpiew pieśni. Zostają rozdane rogale. Formuje się pochód, procesja. Ludzie z własnoręcznie wykonanymi lampionami podążają ku centrum wsi aby zatrzymać się na modlitwę przy kaplicy Bożego Grobu. Po wspólnej modlitwie wszyscy udają się do Domu Kultury. Tam na nich czeka poczęstunek, herbata, kawa, przeróżne ciasta i oczywiście rogale św. Marcina.

Co roku odbywają się różne konkursy, prezentacje. Zawsze wręczane są Wielkie Rogale Dobrych Uczynków ludziom, społecznikom zasłużonym dla lokalnej społeczności. Uroczystość św. Marcina na stałe weszła do tradycji Potempy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.5712167, 18.6682694[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.