Kapliczka św. Marcina
Autor: Mirosław Szostak
Potempa to miejscowość na Górnym Śląsku w gminie Krupski Młyn.
W drugiej połowie siedemnastego wieku pan tutejszych ziem hrabia Georg Leonhard de Colonna wybrał się na polowanie. Został wówczas zaatakowany przez watahę zgłodniałych wilków. Wdzięczny, bogobojny hrabia wystawił św. Marcinowi małą kapliczkę pod lasem, nieopodal wsi. Jako wotum dziękczynne w centrum ufundował w 1672 roku kaplicę Bożego Grobu, w miejscu gdzie gdzie chroniąc się przed wilkami wspiął się na lipę.
W 1999 roku proboszcz miejscowej parafii ks Marcin Kwoczka postanowił odnowić tradycję sprzed lat. I tak od dwudziestu już lat w dniu świętego Marcina przy kapliczce zostaje rozpalone ognisko. Wszystkich wita ksiądz proboszcz. Pojawia się na rączym rumaku zjawa w rzymskiej zbroi. Święty Marcin. Kiedy dostrzega żebraka okrywa go swym płaszczem. Dla wszystkich jest to znak początku świętowania. Rozpoczyna się śpiew pieśni. Zostają rozdane rogale. Formuje się pochód, procesja. Ludzie z własnoręcznie wykonanymi lampionami podążają ku centrum wsi aby zatrzymać się na modlitwę przy kaplicy Bożego Grobu. Po wspólnej modlitwie wszyscy udają się do Domu Kultury. Tam na nich czeka poczęstunek, herbata, kawa, przeróżne ciasta i oczywiście rogale św. Marcina.
Co roku odbywają się różne konkursy, prezentacje. Zawsze wręczane są Wielkie Rogale Dobrych Uczynków ludziom, społecznikom zasłużonym dla lokalnej społeczności. Uroczystość św. Marcina na stałe weszła do tradycji Potempy
Lokalizacja kapliczki:
50.5712167, 18.6682694