Michał Wilczewski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11145″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Klimatyczna kapliczka w Borównie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Michał Wilczewski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka ta znajduje się obrzeżach wsi Borówno, niedaleko Kamiennej Góry. Wybudowana została w 1801 roku. Kapliczka nosi nazwę Matki Bożej Częstochowskiej, pierwotnie była to Kapliczka Ildefonsa – na cześć głównego budowniczego owego obiektu sakralnego, opata klasztoru w Krzeszowie. Dawniej w kaplicy znajdował się obraz, ufundowany przez jedną z rodzin z Borówna, który upamiętniał ojca pracującego w pobliskiej kopalni. Jednak w 1947 roku rodzina ta zabrała obraz z kaplicy z powodu wysiedlenia do Niemiec.

Do 2007 roku budynek ten popadał w coraz większą ruinę, później się to zmieniło, gdyż kapliczkę wyremontowano, a wnętrzem kapliczki zajęli się mieszkańcy Borówna. Aktualnie wnętrze posiada bogaty wystrój – wiele ikon świętych, krzyży, a także wiele innych dewocjonaliów, a nawet piękny zegar z Jasnej Góry. Miejsce to jest zadbane, widać, że ktoś często robi tu porządki. W środku znajdują się także drewniane ławki, na których to, zmęczony turysta może odpocząć w chwili zadumy.

Kapliczka usytuowana jest w bardzo ciekawym i widokowym miejscu, co nadaje jej niesamowitego klimatu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.768617, 16.098227[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.