Kapliczka „na wodzie” w Krasnobrodzie
Krasnobród. 800 metrów od Kościoła pw. Nawiedzenia NMP znajduje się kapliczka na wodzie, jedna z najpopularniejszych atrakcji Krasnobrodu. Miejsce kultu i pielgrzymek z całej Polski.
Również często nazywana Kaplicą Objawień. Została wybudowana w miejscu, gdzie 5 sierpnia 1640 roku, Matka Boska objawiła się Jakubowi Ruszczykowi. Powstanie pierwotnej kapliczki datowane jest na rok 1646. Obecna pochodzi z XVIII w., dzisiejszy kształt nadano jej w XIX w. W 2008 roku została gruntownie wyremontowana.
Kaplica na wodzie, to w zasadzie dwie drewniane kaplice wsparte na słupach betonowych, pokryte wspólnym wielospadowym dachem i połączone drewnianym pomostem. Tworzą dzięki temu jeden obiekt. W środku została umieszczona kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.
Dookoła kapliczki, w uroczym parku wśród krzewów i kwiatów rozlokowano rzeźby ze stacjami różańcowymi oraz figurkę Matki Boskiej upamiętniającą objawienie, wykonaną w kamieniu józefowskim przez lokalnego rzeźbiarza Andrzeja Gontarza.
Pod kaplicą biją źródła, których woda posiada cudowne i uzdrawiające właściwości, co potwierdza nawet dokumentacja kościelna z XVII w. Liczne przypadki uzyskanych łask są nadal notowane. Z kaplicy na wodzie do sanktuarium prowadzi trzyrzędowa Aleja Najświętszej Marii Panny zwana też Kasztanową. Tworzą ją okazy kasztanowca białego, topoli białej, brzozy brodawkowatej i jesionu wyniosłego. Przy Alei postawiono kaplice różańcowe św. Onufrego, św. Anny i św. Antoniego.