Marian Olechnowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10978″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka wotywna w Łapach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marian Olechnowicz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Została zbudowana w 1921 roku. Pierwotnie ściany z czerwonej cegły nie były otynkowane. Natomiast cementowy dach był pobielony. W kapliczce znajduje się gipsowa figura NMP.

Jej fundatorem był Karol Szulc ze swoją rodziną. Było to rodzinne wotum wdzięczności za ocalenie w latach zawieruchy wojennej i nawały bolszewickiej.

Kolejna wojna nie oszczędziła Józefa Szulca, urodzonego w 1915 roku, który był wnukiem wspomnianego Karola. Tuż przed 1939 rokiem wstąpił on do Seminarium Duchownego w Łomży. Wyświęcony został już w czasach okupacji niemieckiej. W 1943 roku Niemcy go aresztowali. Wraz z grupą innych kapłanów został rozstrzelany w Jeziorku koło Łomży. Przez wiele lat powojennych kapliczka była miejscem modlitewnych spotkań łapskiej młodzieży.

To przy tej kapliczce, jak napisała kiedyś pani śp. Danuta Skibko, rozpoczęła się w Łapach droga do wolności. Wczesną jesienią 1981 roku tutaj zgromadzili się lokalni działacze NSSZ Solidarność. Zjawiła też orkiestra dęta ZNTK i asysta wojskowa. Sprzed kapliczki ruszył w stronę miasta pochód z wielkim portretem Gen. Władysława Sikorskiego, aby ów generał stał się patronem głównej ulicy Łap.

Już w XXI wieku kapliczka została nieco przesunięta, ale też starannie odnowiona. Dach został przykryty blachą, zaś ściany otynkowane. Zachował się oryginalny krzyż zwieńczający dach. Ogrodzenie kapliczki jest współczesne.

Znajduje się na łące położonej przy drodze 682, która na terenie miasta przechodzi w ulicę Gen. W. Sikorskiego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

GPS: 52.9672° N / 22.8735° E, 52°58’1″[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.