Marian Olechnowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11330″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Waniewo – figura NMP”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marian Olechnowicz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Figura NMP w Waniewie.

Województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki, gmina Sokoły.

Figura Najświętszej Maryi Panny z gwiaździstą koroną jest osadzona na podstawie baniastej i ogrodzona żeliwnym parkanem w stylu neogotyckim. Na początku XXI wieku w miejsce żwirowo-kamiennego nasypu otaczającego podstawę figury wykonano czworoboczne i czteropoziomowe schody wyłożone czerwoną terakotą.

Figurę w 1855 roku fundował właściciel wsi Waniewo, Artur Orsetti herbu Złotokłos. Na bocznych ścianach podstawy znajdują się trzy żeliwne tablice z napisami:

  1. Na cześć i chwałę Najświętszej Maryi Panny Artur Orsetti herbu Złotokłos, wzniósł RP 1855. Pod twoja obronę uciekamy się święta Boga Rodzico.
  2. Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko, abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.
  3. O Maryio bez grzechu pierworodnego poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.

Jak głosi lokalna legenda Artur Orsetti, fundował tę figurą, jako pokutę i przebłaganie za popełnione grzechy. Otóż podczas pobytu w Warszawie pozwolił sobie na bardzo niemoralny żart. Kolegom, którzy nieco podśmiewali się z jego wielkopańskich manier oświadczył, że ożeni się z mieszczanką. Stanął zakład. Artur Orsetti znalazł kandydatkę, córkę bogatego kupca. Ślub odbył się w warszawskim kościele św. Krzyża. Państwo młodzi po wyjściu z kościoła odjechali karetą. Po drodze pan młody wysiadł z powozu. Zakład wygrał, ale nieszczęsnej pannie młodej już nigdy się nie pokazał. Miał chyba z tego tytułu wyrzuty sumienia. Dlatego w roku ślubu Adama Rostworowskiego, sąsiada z pobliskiej Kowalewszczyzny z Leonią Potocką herbu Pilawa, wystawił na drodze rozjazdowej z Waniewa do Kowalewszczyzny okazałą figurę.

Znajduje się na skrzyżowaniu dróg Sokoły – Waniewo oraz Łupianka Stara – Jeżewo.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/7dbcfQBiaQL2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.