Wspieraj rozwój kultury, sztuki i edukacji. Zostań naszym darczyńcą
Marian Olechnowicz
Figura NMP w Waniewie.
Województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki, gmina Sokoły.
Figura Najświętszej Maryi Panny z gwiaździstą koroną jest osadzona na podstawie baniastej i ogrodzona żeliwnym parkanem w stylu neogotyckim. Na początku XXI wieku w miejsce żwirowo-kamiennego nasypu otaczającego podstawę figury wykonano czworoboczne i czteropoziomowe schody wyłożone czerwoną terakotą.
Figurę w 1855 roku fundował właściciel wsi Waniewo, Artur Orsetti herbu Złotokłos. Na bocznych ścianach podstawy znajdują się trzy żeliwne tablice z napisami:
- Na cześć i chwałę Najświętszej Maryi Panny Artur Orsetti herbu Złotokłos, wzniósł RP 1855. Pod twoja obronę uciekamy się święta Boga Rodzico.
- Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko, abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.
- O Maryio bez grzechu pierworodnego poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.
Jak głosi lokalna legenda Artur Orsetti, fundował tę figurą, jako pokutę i przebłaganie za popełnione grzechy. Otóż podczas pobytu w Warszawie pozwolił sobie na bardzo niemoralny żart. Kolegom, którzy nieco podśmiewali się z jego wielkopańskich manier oświadczył, że ożeni się z mieszczanką. Stanął zakład. Artur Orsetti znalazł kandydatkę, córkę bogatego kupca. Ślub odbył się w warszawskim kościele św. Krzyża. Państwo młodzi po wyjściu z kościoła odjechali karetą. Po drodze pan młody wysiadł z powozu. Zakład wygrał, ale nieszczęsnej pannie młodej już nigdy się nie pokazał. Miał chyba z tego tytułu wyrzuty sumienia. Dlatego w roku ślubu Adama Rostworowskiego, sąsiada z pobliskiej Kowalewszczyzny z Leonią Potocką herbu Pilawa, wystawił na drodze rozjazdowej z Waniewa do Kowalewszczyzny okazałą figurę.
Znajduje się na skrzyżowaniu dróg Sokoły – Waniewo oraz Łupianka Stara – Jeżewo.