Marian Olechnowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11810″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Brzozowo-Antonie – krzyż 2″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marian Olechnowicz” size=”h2″][vc_column_text]

  1. Miejscowość – Brzozowo-Antonie, gmina Poświętne, powiat białostocki, województwo podlaskie.
  2. Sytuacja – krzyż znajduje się w obrębie siedliska, przy drodze gminnej wiodącej przez wieś.
  3. Ogrodzenie – żelazny czteroboczny 120 x 120 cm parkan, zaś teren wewnątrz wyłożony kostką brukową. Wysokość parkanu wynosi 100 cm. Parkan został wykonany współcześnie.
  4. Podstawa krzyża jest kamienna i ma wysokość 250 cm. W trzeciej części kamiennej podstawy jest widoczna płaskorzeźba serca zwieńczonego krzyżem. Poniżej żeliwnego krzyże w kamieniu znajduje się oszklona nisza z wizerunkiem NMP z Lourdes. Trudna do jednoznacznego określenia data wyryta w kamieniu. Według mojej oceny jest tam rok 1938. To jednak kłóciłoby się z przekazem ustnym.
  5. Żeliwny krzyż ma wysokość 90 cm. Ma liczne kowalskie zdobienia: esownice. Na nim znajduje się figurka Chrystusa Ukrzyżowanego z licznymi esownicami.
  6. Przekaz mówi, że fundatorem był Antoni Kalinowski, jako dziękczynienie za szczęśliwe uratowanie przed aresztowaniem w latach okupacji niemieckiej. Był on komendantem miejscowej placówki AK. Warto dodać, że był także fundatorem figury świętego Antoniego, która znajduje się w Brzozowie-Antoniach. Krzyż znajduje się w obrębie siedliska należącego niegdyś do wspomnianego Antoniego Kalinowskiego.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.9156684, 22.7557549[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.