Marian Olechnowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11781″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Poświętne – kapliczka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marian Olechnowicz” size=”h2″][vc_column_text]Poświętne- gmina Poświętne, powiat białostocki, województwo podlaskie.

Jan Łapiński, rocznik 1924. Zmarł w 2017 roku. Jego rodzina mieszka w Poświętnem Gołębiach od wielu pokoleń. W konspiracji był od 1942 roku. Przekazał relację o tej kapliczce:

Józef Wierzbicki ps. Szczygieł, rocznik 1922. W 1943 roku uciekając przed Niemcami skrył się w przydrożnej, starej kapliczce. Wokół niej rosły świerki. Wiodły do kapliczki niewielkie drzwiczki, a w środku z trudem mogłoby zmieścić się kilka osób. Ta kapliczka uratowała partyzantowi życie. Otóż wewnątrz znajdowała się pokaźnych rozmiarów figura NMP, zaś z tyłu była ona pusta. Tam właśnie skrył się Józef Wierzbicki. I stał się cud. Niemcy go nie znaleźli.

W 1995 roku zbudował tę kapliczkę, a w robotach ciesielskich pomógł Stanisław Wiśniewolski z Poświętnego. We wrześniu 1995 roku została wyświecona przez księdza Bolesława Garbowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Poświętnem. Została zbudowana na wzór tej XIX- wiecznej drewnianej, która została spalona u schyłku wojny. Wewnątrz znajduje się gipsowa figura NMP.

Stoi kapliczka przy drodze z Poświętnego, w kierunku na Brzozowo Stare, na chwałę Boga i pamiątkę cudownego ocalenia.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.9219962, 22.8201527[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.