Brzozowo Antonie - figura św. Antoniego
Brzozowo Antonie – figura Św. Antoniego.
- Miejscowość – Brzozowo Antonie, gmina Poświętne, powiat białostocki, województwo podlaskie.
- Sytuacja – figura stoi przy drodze wiodącej z Poświętnego w kierunku Brzozowa Muzyły.
- Ogrodzenie – żelazny czworoboczny parkan 120×120 cm, teren wewnątrz wyłożony kostką brukową.
- Figura stoi na postumencie. Na nim znajduje się napis:
Jeśli cudów szukasz
Idź do Antoniego
Wszelkich łask dowody
Odbierz od niego
Postument z figurą ma wysokość 270 cm. Fundatorem był Antoni Kalinowski, jako dziękczynienie za szczęśliwe uratowanie przed aresztowaniem w latach okupacji. Należał on do Armii Krajowej i był Komendantem Placówki.
W okresie okupacji został dokonany zrzut sprzętu i materiałów przeznaczonych dla partyzantów. Przejęła go miejscowa placówka Armii Krajowej. Komendant postanowił osobiście przewieźć Płonki Kościelnej, gdzie znajdowały się w lesie magazyny partyzanckie. Tymczasem Antoni Kalinowski został dostrzeżony przez niemiecki patrol. Skrył się w pół hektarowym łanie zboża. Modlił się do swojego patrona o cudowne ocalenie. Nagle pojawił się żandarm na koniu. Skierował lufę karabinu w stronę leżącego w zbożu partyzanta. I powiedział: – Leż cicho. Jestem spod Poznania. Po niemiecku głośno zawołał: – Nie ma tutaj nikogo. Było to cudowne ocalenie Antoniego Kalinowskiego.
W podzięce ufundował we wsi krzyż, zaś u schyłku życia figurę Św. Antoniego. W kościele parafialnym w Poświętnem znajduje się także fundacji obraz Św. Antoniego. Kalinowski pochodził z południa Polski. Był nauczycielem, a przed wojną kierownikiem szkoły w Brzozowie Antoniach. Jego żona Luba była z pochodzenia Żydówką, bardzo lubianą i cenioną w lokalnej społeczności. Przeżyła okupację. Po wojnie Kalinowscy zamieszkiwali w Elblągu. 13 czerwca każdego roku jest przy figurce modlitwa wiernych.