Antonowo - kapliczka
Antonowo – Kaczkowo Stare, gmina Brok nad Bugiem, powiat Ostrów Mazowiecka, województwo mazowieckie.
Antonowo obecnie należy do wsi Kaczkowo Stare. Nazwa pojawiła się w dokumentach pisanych około 1860 roku. Pochodzi od imienia nadleśniczego Antoniego Holaka z pobliskiej Rudy i jego żony Antoniny. Mieszkali w niedalekim Feliksowie, gdzie znajdowała się siedziba nadleśnictwa oraz szkoła leśna. Ich dzieci na chrzcie otrzymały po dwa imiona, z których drugie było Antoni. Nadleśniczy Hollak był absolwentem Instytutu Rolniczego w Marymoncie oraz komisarzem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.
Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z lat 60-tych XIX wieku, kiedy powstała osada pracowników nadleśnictwa. Stanęła na początku drogi wiodącej do powstałej osady Antonowo. Pierwotnie znajdowała się w niej figura świętego Antoniego. Możliwe, że inicjatorem jej budowy był profesor Wojciech Bogumiła Jarzębowski, który kierował szkołą leśną w Feliksowie. Przyjaźnił się z Antonim Hollakiem. Znany też był ze swej religijności.
W latach 20-tych XX wieku powstały trzy drewniane budynki mieszkalne należące do nadleśnictwa oraz zabudowania gospodarcze. Mieszkająca w Antonowie pani Henryka podała nieco inną wersję dotyczącą powstania kapliczki. Nie żyjąca już jej sąsiadka, pani Frankowska, żona gajowego, opowiadała, że jej mąż pracował przy budowie osady w Antonowie. Nadzorował pracę robotników budowlanych. I wówczas to została postawiona istniejąca do dziś kapliczka. Możliwe, że doszło wówczas do jej renowacji.
Figura świętego Antoniego przetrwała do lat 60- tych XX wieku. Została zastąpiona figurą NMP. Obecnie jest figura Chrystusa. Wśród okolicznych mieszkańców kapliczka jest łączona z tradycją powstania styczniowego. W pobliżu Antonowa została stoczona bitwa. Bohaterem był malarz Ludomir Benedyktowicz. W potyczce stracił dwie ręce, a pomimo tego został uznanym malarzem. Kapliczka jest dobrym drogowskazem pomagającym dotrzeć do tego miejsca pamięci narodowej.