Marian Olechnowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11349″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Antonowo – kapliczka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marian Olechnowicz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Antonowo – Kaczkowo Stare, gmina Brok nad Bugiem, powiat Ostrów Mazowiecka, województwo mazowieckie.

Antonowo obecnie należy do wsi Kaczkowo Stare. Nazwa pojawiła się w dokumentach pisanych około 1860 roku. Pochodzi od imienia nadleśniczego Antoniego Holaka z pobliskiej Rudy i jego żony Antoniny. Mieszkali w niedalekim Feliksowie, gdzie znajdowała się siedziba nadleśnictwa oraz szkoła leśna. Ich dzieci na chrzcie otrzymały po dwa imiona, z których drugie było Antoni. Nadleśniczy Hollak był absolwentem Instytutu Rolniczego w Marymoncie oraz komisarzem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z lat 60-tych XIX wieku, kiedy powstała osada pracowników nadleśnictwa. Stanęła na początku drogi wiodącej do powstałej osady Antonowo. Pierwotnie znajdowała się w niej figura świętego Antoniego. Możliwe, że inicjatorem jej budowy był profesor Wojciech Bogumiła Jarzębowski, który kierował szkołą leśną w Feliksowie. Przyjaźnił się z Antonim Hollakiem. Znany też był ze swej religijności.

W latach 20-tych XX wieku powstały trzy drewniane budynki mieszkalne należące do nadleśnictwa oraz zabudowania gospodarcze. Mieszkająca w Antonowie pani Henryka podała nieco inną wersję dotyczącą powstania kapliczki. Nie żyjąca już jej sąsiadka, pani Frankowska, żona gajowego, opowiadała, że jej mąż pracował przy budowie osady w Antonowie. Nadzorował pracę robotników budowlanych. I wówczas to została postawiona istniejąca do dziś kapliczka. Możliwe, że doszło wówczas do jej renowacji.

Figura świętego Antoniego przetrwała do lat 60- tych XX wieku. Została zastąpiona figurą NMP. Obecnie jest figura Chrystusa. Wśród okolicznych mieszkańców kapliczka jest łączona z tradycją powstania styczniowego. W pobliżu Antonowa została stoczona bitwa. Bohaterem był malarz Ludomir Benedyktowicz. W potyczce stracił dwie ręce, a pomimo tego został uznanym malarzem. Kapliczka jest dobrym drogowskazem pomagającym dotrzeć do tego miejsca pamięci narodowej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/yziUxXaNPrq[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.