Maria Balicka

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11187″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”W Kamieńczyku-Ryciorkach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Maria Balicka” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]W podzięce za szczęśliwy powrót do Ojczyzny z wielkiej wojny, nazwanej później pierwszą światową, bracia Kacper i Bolesław Moczulscy ufundowali kapliczkę. Stanęła w ich rodzinnej wsi, Kamieńczyku-Ryciorkach (woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Boguty-Pianki, diec. łomżyńska), gdzie na synów czekali rodzice, Feliks i Paulina. Obaj byli wcieleni do armii carskiej. Potem służyli w I Korpusie Polskim w Rosji gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Kapliczka, o którą dbały kolejne pokolenia rodziny, świętowała sto lat swojego istnienia w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godne uczczenie jubileuszu zatroszczył się gospodarujący na ziemi przodków Józef Moczulski, wnuk Piotra najmłodszego brata Kacpra i Bolesława. Z żoną Zofią, córkami, synem i siostrami zadbał o odrestaurowanie kapliczki pod nadzorem konserwatora zabytków.

Spotkanie rodzinne odbyło się w setną rocznicę szczęśliwego powrotu Kacpra i Bolesława na ojczystą ziemię, 30 czerwca 2018 r. Do Ryciorek przyjechało kilkudziesięciu potomków Feliksa i Pauliny, którzy mieli 8 dzieci, 24 wnuków i 54 prawnuków. Razem ze znajomymi i mieszkańcami wsi zebrali się przy odrestaurowanej kapliczne. Poświęcił ją i modlitwę poprowadził ks. Mieczysław Lubiejewski.

Kilka godzin później mszy św. koncelebrowanej odprawionej w kościele parafialnym w Bogutach-Piankach przewodniczył pochodzący z rodziny Moczulskich ks. Stanisław Biały. Modlono się w intencji Ojczyzny i o pomyślność rodziny. Dziękowano za otrzymane łaski. Proszono o spokój wieczny dla zmarłych przodków.

W czasie spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu toczyły się długie rozmowy, trwało wyjaśnianie rodzinnych powiązań wzbogacone rysowaniem drzewa genealogicznego. Ci, którym czas pozwolił, odwiedzili jeszcze groby zmarłych członków rodziny pochowanych w Bogutach-Piankach, Nurze, Zuzeli i Czyżewie. Postanowiono, że kolejne spotkanie rodzinne odbędzie się wcześniej niż za sto lat.

Maria Balicka

Fot. Marek Moczulski[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52° 43′ 35″ N, 22° 21′ 46″ E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.