Lidia Głowienkowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13617″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Lidia Głowienkowska” size=”h2″][vc_column_text]W 1516 roku tuż przed pierwszą niedzielą maja gidelski rolnik Jan Czeczek orał swoje pole. Nagle, ku Jego zdziwieniu woly ustały i padły na kolana. Mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności obrazek mały głazowy Najświętszej Panny. Rolnik ukrył figurkę w chałupie na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było nieszczęścia, aby On i Jego rodzina utracili wzrok. Pobożna kobieta, która pomagała rodzinie zainteresowała się cudowną wonią i bijącą światłością. O wszystkim opowiedziała gidelskiemu proboszczowi.

I odtąd rozpoczął się czas publicznej czci dodawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu i ziemi i przeniesiono do kościoła parafialnego. Pozostałą wodą po obmyciu Czeczkowie przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się zwyczaj kąpiówki.

Dalsze cudowne znaki sprawiły, że figurkę przeniesiono z kościoła na miejsce jej odnalezienia.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.970091, 19.473741[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDEwNDQ0LjY0MTI1MTM4NDA2NiUyMTJkMTkuNDY2MDIyNDEzODY4NDc2JTIxM2Q1MC45Njk1NzAxNDkwODklMjEybTMlMjExZjAlMjEyZjAlMjEzZjAlMjEzbTIlMjExaTEwMjQlMjEyaTc2OCUyMTRmMTMuMSUyMTNtMyUyMTFtMiUyMTFzMHgwJTI1M0EweDAlMjEyek5URENzRFU0SnpFeUxqTWlUaUF4T2NLd01qZ25NalV1TlNKRiUyMTVlMCUyMTNtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIxNHYxNTk4ODg4NjA4MDgzJTIxNW0yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjYwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ1MCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUzQiUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRCUyMiUyMiUyMGFyaWEtaGlkZGVuJTNEJTIyZmFsc2UlMjIlMjB0YWJpbmRleCUzRCUyMjAlMjIlM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.