Krzyż na cmentarzu w Orzeszu-Zazdrości. Autor Kornelia Sczekała.
Powstanie miejscowości związane jest z kolonizacją i na podstawie edyktu królewskiego w 1810 r. na dawnych gruntach rycerskich Józef von Kalkreuth założył kolonię Zawadzką, która dała początek Zazdrości. Długo trwało zanim powstała kaplica potem kościół i cmentarz.
Pragnę się podzielić ostatnim obiektem: to krzyż na cmentarzu jest stanowczo nowym obiektem, ale ma zaznaczoną historię mojej rodziny. Na przedniej ścianie tablica z napisem:
Pamięci ofiar II Wojny Światowej 1939 – 1945 poległych na frontach zamordowanych w obozach koncentracyjnych i łagrach, internowanych i deportowanych oraz zaginionych bez wieści. Miej miłosierdzie dla nich i całego świata. Mieszkańcy Zazdrości 30 pazdziernik 2005 r.
Po prawej stronie tablica z wymienionymi 14 osobami deportowanymi. Po lewej stronie z wymienionymi 24 osobami którzy zginęli wśród nich osoby z mojej rodziny, które wymienię:
Grzonka Franciszek i Maria to moi dziadkowie Marta Józef i Robert to ich dzieci a Paździor Werner to mój kuzyn, który miał wtedy 6 lat. Zginęli zamordowani w czasie wojny w styczniu 1945 roku z rąk bolszewików. Nie poznałam nikogo z nich. W niszy figura Chrystusa, nad nim krzyż.
Dobrze, że pamięć pozostaje wyryta w kamieniu.