Weź udział w V Edycji konkursu! Początek 25 lutego 2021 roku.
Kazimierz Gajek
[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13898″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka na rozstaju dróg w Jaśkowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Gajek” size=”h2″][vc_column_text]Orzesze-Jaśkowice.
Jaśkowice jest jedną z dziesięciu dzielnic Orzesza. W aktach książąt raciborskich zaznaczono Jaśkowice na początku XVI w. Następna informacja o wiosce pochodzi z XVIII wieku, z czasów kolonizacji Śląska.
Na rozstaju dróg, ulic Słowackiego i Ściegiennego stoi ta Boża Męka z XIX w.
Boża Męka w mowie potocznej oznacza krzyż czyli figurą z wyobrażeniem ukrzyżowanego Chrystusa Pana. Boża Męka najczęściej budowana była z drewna, kamienia a nawet z żelaza, po wojnie również z betonu. Na Górnym Śląsku przede wszystkim budowano ją z kamienia, zdarzają się też obiekty drewniane. Prawie zawsze pozbawione koloru, stąd też konserwatorzy odnawiając krzyże, zachowują jej naturalne piękno, nie stosując kolorów.
Na gościńcach i częściej uczęszczanych drogach baby i dziady żebrzące pod Bożą męką siadywały, śpiewając pieśni kantyczkowe i wzywając przechodniów do udzielenia im wspomożenia.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]
Lokalizacja kapliczki:
50.1325918, 18.7319288[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]
Podziel się z innymi