Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13815″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Matka Boska w Kryrach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Gajek” size=”h2″][vc_column_text]W centrum wsi Kryry, przy ul. Wyzwolenia 155, za miejscowym kościołem stoi kapliczka wnękowa z pierwszej połowy XIX wieku. Stoi na postumencie lekko wysuniętym przed lico muru, który tworzy jakby cokolik. Powyżej widoczna jest wysoka wnęka a w niej figura Matki Boskiej, stojąca na kuli ziemskiej ,przykryta błękitnym płaszczykiem, ze złożonymi dłońmi na piersiach. Przed figurą postawiono bukiet żółtych róż, podobnie jak w bocznych wnękach, w których do niedawna znajdowały się mniejsze figurki z postaciami świętych. Obecnie zastępują je bukiety kwiatów ze słonecznikami i kukurydzą, być może jako symbolem wsi.

Nad częścią zasadniczą kapliczki widoczny jest ciężki gzyms opaskowy oddzielający część dachową od pozostałej. Ścianka szczytowa jest zdobiona jedynie motywem z krzyżem w środku. Kapliczka przekryta jest ciężkim dachem dwupołaciowym pokrytym blachą falistą koloru ciemnego czerwonego. Elewację boczną od strony lewej chroni fragment żywopłotu.

Informacje o miejscowości:

Kryry są wioską założoną w okresie kolonizacji ziemi pszczyńskiej na przełomie XIII i XIV wieku. Przez wieś prowadziło odgałęzienie szlaku Kraków – Pszczyna – Racibórz – Wrocław. Obok karczmy było myto drogowe. Ślady tego traktu, liczące dziś w sumie 3 km, miejscowi do tej pory zwą Wielóm Drógóm. Do zabytków we wsi zalicza się kościółek parafialny, część zabudowy miejscowego folwarku oraz krzyże przydrożne i kapliczki, których jest tu mnóstwo.

Źródło: www.polskaniezwykla.pl[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.006361, 18.809750[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.