W centrum wsi Kryry, przy ul. Wyzwolenia 155, za miejscowym kościołem stoi kapliczka wnękowa z pierwszej połowy XIX wieku. Stoi na postumencie lekko wysuniętym przed lico muru, który tworzy jakby cokolik. Powyżej widoczna jest wysoka wnęka a w niej figura Matki Boskiej, stojąca na kuli ziemskiej ,przykryta błękitnym płaszczykiem, ze złożonymi dłońmi na piersiach. Przed figurą postawiono bukiet żółtych róż, podobnie jak w bocznych wnękach, w których do niedawna znajdowały się mniejsze figurki z postaciami świętych. Obecnie zastępują je bukiety kwiatów ze słonecznikami i kukurydzą, być może jako symbolem wsi.
Nad częścią zasadniczą kapliczki widoczny jest ciężki gzyms opaskowy oddzielający część dachową od pozostałej. Ścianka szczytowa jest zdobiona jedynie motywem z krzyżem w środku. Kapliczka przekryta jest ciężkim dachem dwupołaciowym pokrytym blachą falistą koloru ciemnego czerwonego. Elewację boczną od strony lewej chroni fragment żywopłotu.
Informacje o miejscowości:
Kryry są wioską założoną w okresie kolonizacji ziemi pszczyńskiej na przełomie XIII i XIV wieku. Przez wieś prowadziło odgałęzienie szlaku Kraków – Pszczyna – Racibórz – Wrocław. Obok karczmy było myto drogowe. Ślady tego traktu, liczące dziś w sumie 3 km, miejscowi do tej pory zwą Wielóm Drógóm. Do zabytków we wsi zalicza się kościółek parafialny, część zabudowy miejscowego folwarku oraz krzyże przydrożne i kapliczki, których jest tu mnóstwo.
Źródło: www.polskaniezwykla.pl