Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13808″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka z 1876 r. w Osinach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Gajek” size=”h2″][vc_column_text]Boża Męka z 1876 r.przy ulicy Głównej 60 w Osinach wykonany jest w kamieniu (piaskowiec), polichromowany z 1876 roku. Ustawiony został na podeście. Cokół krzyża jest czterokondygnacyjny, zaplanowany na planie prostokąta. Kondygnacje zróżnicowane są wymiarami, z których dwie dolne są bardzo niskie, trzecia zaś jest nieco wyższa lekko zwężająca się ku górze. Oddzielone zostały uskokami. Górna, najwyższa zwieńczona jest gzymsem profilowanym – mocno nadwieszonym. Na nim znajduję się masywna dwustopniowa podstawa, na której umieszczony został krzyż o krótkich prostych ramionach (jedno uszkodzone) z postacią Chrystusa Ukrzyżowanego. U góry krzyża umieszczona jest banderola INRI, w licu cokołu na trzeciej kondygnacji wyryta została data 1876. Na czwartej zaś kondygnacji stoi figurka Matki Boskiej Bolesnej płaskorzeźbiona, stojąca na konsolce z opuszczoną głową i rękami ze splecionymi dłońmi podtrzymującymi równocześnie koniec krótkiego płaszcza zsuniętego z prawego ramienia. Krzyż przemalowany wielokrotnie; szaty Matki Boskiej są koloru błękitno-kremowo-białego.

Źródło: http://www.osiny.zory.pl/?kglowna

Informacje o Osinach

Początki Osin sięgają początku XIV wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości umieszczona została w 1305 roku w spisie fundacyjnym biskupstwa wrocławskiego Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis.

Zanim w wyniku procesów urbanizacyjnych Osiny stały się obecną dzielnicą miasta Żory były osobnymi wsiami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.017756, 18.688425[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.