Boża Męka z 1876 r. z Żor
Kapliczki i krzyże przydrożne zrosły się z krajobrazem kulturowym Górnego Śląska, tworząc tu jeden z najciekawszych zespołów zabytkowych małej architektury sakralnej. Ks. Jan Górecki podkreśla, iż obiekty te od wieków odgrywają wyjątkowo ważną rolę w religijności społeczności lokalnych, stanowiąc symbol wspólnoty kulturowej, religijnej i historycznej. Sporo kapliczek i krzyży przydrożnych znajduje się w jednym z najstarszych śląskich miast — w Żorach.
Boża Męka z 1876 r. przy ulicy Głównej 60 w Osinach, dzielnicy Żor, wykonany jest w kamieniu (piaskowiec), polichromowany z 1876 roku. Ustawiony został na podeście. Cokół krzyża jest czterokondygnacyjny, zaplanowany na planie prostokąta. Kondygnacje zróżnicowane są wymiarami, z których dwie dolne są bardzo niskie, trzecia zaś jest nieco wyższa lekko zwężająca się ku górze. Oddzielone zostały uskokami. Górna, najwyższa zwieńczona jest gzymsem profilowanym – mocno nadwieszonym. Na nim znajduję się masywna dwustopniowa podstawa, na której umieszczony został krzyż o krótkich prostych ramionach (jedno uszkodzone) z postacią Chrystusa Ukrzyżowanego. U góry krzyża umieszczona jest banderola INRI, w licu cokołu na trzeciej kondygnacji wyryta została data 1876. Na czwartej zaś kondygnacji stoi figurka Matki Boskiej Bolesnej płaskorzeźbiona, stojąca na konsolce z opuszczoną głową i rękami ze splecionymi dłońmi podtrzymującymi równocześnie koniec krótkiego płaszcza zsuniętego z prawego ramienia. Krzyż przemalowany wielokrotnie; szaty Matki Boskiej są koloru błękitno-kremowo-białego.
Źródło: http://www.osiny.zory.pl/?kglowna
Informacje o Osinach
Początki Osin sięgają początku XIV wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości umieszczona została w 1305 roku w spisie fundacyjnym biskupstwa wrocławskiego Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis.