Pawełkowy krzyż z Suszca
Suszec to wieś gminna w powiecie pszczyńskim, położona przy szosie i linii kolejowej Żory – Pszczyna. Nazwa Suszec pojawia się w wykazie polskich nazw miejscowości tylko jeden raz. Pochodzi od słowa suchy, gdyż około 300 lat temu okoliczne tereny były bagnami i mokradłami, a tylko wieś Suszec była nadającym się miejscem do życia i pracy ludzi. Zdjęcia przydrożnych krzyży i kapliczek robiłem własnym aparatem podczas skuterowych wypadów z moim opiekunem, psychologiem z Domu Pomocy Społecznej z Orzesza, gdzie mieszkam już prawie pół wieku.
W samym Suszcu jest ponad 50 przydrożnych krzyży i kapliczek. Ten sfotografowany przeze mnie stoi na skrzyżowaniu ulic Zgońskiej i Królówki.
Od zawsze był drewniany otoczony płotkiem. Został ufundowany przez poprzednie pokolenia rodziny Pawełków. Niestety brak informacji na temat tego, kiedy powstał krzyż, ale według legendy było to na pamiątkę uczczenia poległych tam żołnierzy wojsk obcych. Prawdopodobnie byli to żołnierze z wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W 2002 roku zlikwidowano stary krzyż i państwo Ryszard i Róża Pawełek postawili na jego miejsce metalowy krzyż z metalowym ogrodzeniem.
Tekst oparty na podstawie: Alojzy Kuś, Świadectwa wiary i pamięci
Pan Alojzy Kuś, wieloletni sołtys Suszca zaprezentował mieszkańcom gminy swoją książkę Świadectwa wiary i pamięci, która to bogato ilustrowana publikacja zawiera dokładne opisy historii i wyglądu 57 krzyży, kapliczek, grot i pomników sołectwa Suszec.
Książka pana Kusia została wydana przez Urząd Gminy w 600 egzemplarzach. W 2007 r.można ją było kupić w bibliotece. Kosztuje 15 zł.