Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13614″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Antoni z Bieszczad”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Gajek” size=”h2″][vc_column_text]Górzanka to wieś w dolinie potoku Wołkowyjka koło Wołkowyi. Górzankę lokowali na prawie wołoskim Balowie z Hoczwi. Istniała już w 1480 r. pod nazwą Wołkowyja Mała; obecna nazwa występuje w aktach po 1523 r. W 1921 r. Górzanka liczyła 62 domy i 370 mieszkańców (290 grek. , 65 rzym. , 15 mojż. ). Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono Ukraińców. Na kilka miesięcy wywieziono również rodziny polskie. Obecnie jest niezbyt duża wieś licząca ok. 230 mieszkańców. Na wzgórzu w centrum wsi drewniana stoi cerkiew greckokatolicka p. w. św. Paraskewii, zbudowana w 1838 r. staraniem ówczesnego dziedzica Feliksa Giebułtowskiego, od 1948 r. użytkowana jako kościół (pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa). We wsi wiele krzyży i przydrożnych kapliczek. Jedną z nich jest kapliczka świętego Antoniego z napisem:

św. Antoni Broń nas od złego.

MODLITWA DO ŚW. ANTONIEGO

Pomnij, o Święty Cudotwórco Antoni, że nigdy nie słyszano, aby kto uciekając się do ciebie, twej pomocy wzywając, miał być od ciebie opuszczony. Tą nadzieją ożywiony, ufny w twoje możne orędownictwo, uciekam się do ciebie, któryś tak bogaty w łaski i tak bliski Bożemu Dzieciątku Jezus.

O przesławny głosicielu słowa bożego, nie odrzucaj modlitwy mojej, a racz ją dołączyć do prośby swojej u tronu bożego. O błogosławiony, o cudowny, o możny Święty Antoni, racz wysłuchać modlitwę moją, abym doznał pomocy i pocieszenia w trudnościach i potrzebach moich.

Usłysz głos modlitwy mojej wraz z chórem twych “Małych Braci” i sierot które ciebie o łaskę dla mnie proszą. Amen.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.3261161, 22.3751553[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.