Nepomuk w Górzance
W Bieszczadach można znaleźć miejscowości, które same w sobie są świadectwem ciekawej historii tej części Polski, a w szczególności jej wielonarodowego charakteru.
Górzanka to wieś leżąca w dolinie potoku Wołkowyja w gminie Solina. Osada założona przez rodzinę Balów w XV w. Przed II wojną św. wieś w większości zamieszkiwali grekokatolicy, więc niemal od zarania we wsi znajdowała się cerkiew grekokatolicka. Ostatnią świątynię wybudowano w XIX w. Jednak po II wojnie światowej z Górzanki wysiedlono wszystkich mieszkańców.
Ukraińcy zostali przewiezieni na ziemie odzyskane, a nieliczni Polacy wrócili do osady kilka lat po wojnie. Dlatego zabytkowa cerkiew została przerobiona na kościół katolicki i służy katolikom obrządku łacińskiego. Jest to kościół parafialny p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
Jeden z bieszczadzkich Nepomuków ma swoją kapliczkę właśnie nieopodal świątyni. Na skraju drogi, nad potokiem Wołkowyjka stoi współczesna, wysoka, kamienna kapliczka św. Jana Nepomucena. Zbudowana jest na rzucie kwadratu i przykryta jest dwuspadowym daszkiem, na którym umieszczony jest metalowy krzyż. Kapliczka posiada dwie zabezpieczone metalowymi kratami wnęki. W większej wnęce rezyduje św. Jan Nepomucen.
Jest to współczesna, drewniana figura świętego przedstawionego w szatach kapłańskich, biretem na głowie oraz krzyżem trzymanym przy piersi. Powyżej w mniejszej wnęce umieszczona została Pieta.