Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13057″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Florian w Warce”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Gajek” size=”h2″][vc_column_text]Warka – siedziba miasta i gminy, położona nad Pilicą na skraju Wysoczyzny Rawskiej liczy ok. 11.000 mieszkańców. W płd. pierzei klasycystyczny ratusz z ok. 1821 wg projektu warszawskiego architekta Hilarego Szpilowskiego. Interesująco w układ rynku wpisuje się 100-letnia strażnica OSP wraz z nadbudowaną wieżą zegarową, pod którą stoi zabytkowa konna drezyna i figura św. Floriana. W Warce w 1908 r. powstała Ochotnicza Straż Pożarna, która w następnych dziesięcioleciach wpisała się w historię miasta. Nie zawieszono jej działalności nawet podczas okupacji. Z czasem strażacy otrzymali murowaną remizę, która pełniła również funkcję domu kultury.

Przed 100-leciem OSP remiza przy rynku została gruntownie przebudowana i wyremontowana. Przed budynkiem ustawiono kapliczkę z figurą patrona strażaków św. Floriana oraz dawną, konną sikawkę. Święty Florian jest jednym z nielicznych patronów, którzy mocno tkwią w świadomości i tradycji mieszkańców znacznej części Europy Środkowej. Prawie każdy dorosły człowiek pamięta wizerunek św. Floriana ze skopkiem wypełnionym wodą, którą gasi płonący budynek, a także zna rodzaj opieki jaką sprawuje. Wizerunek św. Floriana cieszy się ogromną popularnością wśród polskich strażaków. W dniu patronalnym często następuje poświęcenie jego wizerunku w miejscowościach, które wcześniej nie mogły poszczycić się jej posiadaniem.

Święty Florian był, jest i będzie wśród braci strażackiej czczony jako patron i opiekun od nieszczęść pożogi ognia zawsze groźnej mimo wielkiego postępu współczesnej techniki.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.7826934, 21.1883896[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.