Weź udział w V Edycji konkursu! Początek 25 lutego 2021 roku.
Janina Biela
[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11374″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Chrystus z Wąwolnicy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Janina Biela” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Wąwolnica to miejsce słynące z Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, której objawienia miały miejsce w XIII w. w pobliskim Kęblu. Wąwolnica to jedna z najstarszych osad Lubelszczyzny do której przez cały rok przybywają liczni pielgrzymi. Jeśli zanurzymy się w boczne uliczki, pospacerujemy wzdłuż ogrodów z często, jakże starymi domkami, napotkamy nie jedną ciekawostkę.
I tak np. przy ul. Bełżyckiej i ul. Sienkiewicza zaciekawi nas zadbana, wysoka, ukryta w zieleni figura Pana Jezusa. Uwagę zwraca niespotykana inskrypcja na cokole. To cytat z ewangelii św. Mateusza i w swej archaicznej formie brzmi następująco:
Pójdziecie do mnie wszyscy którzy pracujecie i jesteście obciążeni a ja was ochłodzę. Weźmijcie jarzmo moje na się a uczcie się ode mnie żem jest cichy pokornego serca a najdziecie odpoczynek duszom waszym. Mat.XI.26.
Figura pochodzi z 1906r. Została wykonana w Kunowie(woj. świętokrzyskie) z piaskowca, w słynnym ośrodku kamieniarskim. Autorem figury jest F. Majchrowski. Ta dostojna Chrystusowa postać stanowi wotum wdzięczności za przeżycie jedynego, małoletniego syna fundatora tej figury Jana Karola Ostrowskiego. Wieziono ten postument z Kunowa parą 7 koni na specjalnie przystosowanej furmance. Drewniane koła tego zaprzęgu były w drodze wielokrotnie wymieniane gdyż pod ciężarem pękały drewniane szprychy. Figura była wzorowana na powstałej rok wcześniej postaci Chrystusa, która stanęła w parku nałęczowskim[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]
Lokalizacja kapliczki:
https://goo.gl/maps/i3S1PNFHQeu[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]
Podziel się z innymi