W Puńsku
Ten rejon Suwalszczyzny słynie nie tylko z przepięknych krzyży ale również z nadzwyczajnej urody kapliczek. Jest ich w tym rejonie imponująca ilość. Prezentowana na zdjęciu kapliczka znajduje się na terenie parafii, która istnieje tu od XVI w.
W Muzeum Stara Plebania w pobliżu kościoła rozsiane licznie kapliczki wypełniają najrozmaitsze świątki, anioły i różne biblijne sceny. Oczywiście Chrystus Frasobliwy znajduje tu poczesne miejsce.
Prezentowana kapliczka na pięknym spiralnym słupie mieści w sobie rzeźbę Frasobliwego w czerwonej królewskiej szacie a wyżej znajdują się kolorowe anioły. To bardzo piękny przykład ludowego artystycznego rzemiosła. Na skwerze przykościelnym obejrzeć można wiele oryginalnych kapliczek i krzyży o niepowtarzających się wzorach. Bogactwo plastycznych form naprawdę zadziwia. Tym bardziej, że kapliczki i krzyże znajdują się prawie w każdej zagrodzie, na poboczach dróg, polach, w lasach i na cmentarzach. Przy kapliczkach tych bardzo rzadko spotkamy jakąś datę czy tabliczkę w rodzaju epitafium.
W przypadku miejsca o którym piszę, można odnieść wrażenie, że oglądamy jakąś wspaniałą wystawę tego rodzaju sztuki. Dodać należy, że i krzyże i kapliczki pojawiły się na tych polsko-litewskich ziemiach wraz z nastaniem chrześcijaństwa jako akty dziękczynne i błagalne w czasach zagrożeń.