Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11202″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”W Puńsku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Janina Biela” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ten rejon Suwalszczyzny słynie nie tylko z przepięknych krzyży ale również z nadzwyczajnej urody kapliczek. Jest ich w tym rejonie imponująca ilość. Prezentowana na zdjęciu kapliczka znajduje się na terenie parafii, która istnieje tu od XVI w.

W Muzeum Stara Plebania w pobliżu kościoła rozsiane licznie kapliczki wypełniają najrozmaitsze świątki, anioły i różne biblijne sceny. Oczywiście Chrystus Frasobliwy znajduje tu poczesne miejsce.

Prezentowana kapliczka na pięknym spiralnym słupie mieści w sobie rzeźbę Frasobliwego w czerwonej królewskiej szacie a wyżej znajdują się kolorowe anioły. To bardzo piękny przykład ludowego artystycznego rzemiosła. Na skwerze przykościelnym obejrzeć można wiele oryginalnych kapliczek i krzyży o niepowtarzających się wzorach. Bogactwo plastycznych form naprawdę zadziwia. Tym bardziej, że kapliczki i krzyże znajdują się prawie w każdej zagrodzie, na poboczach dróg, polach, w lasach i na cmentarzach. Przy kapliczkach tych bardzo rzadko spotkamy jakąś datę czy tabliczkę w rodzaju epitafium.

W przypadku miejsca o którym piszę, można odnieść wrażenie, że oglądamy jakąś wspaniałą wystawę tego rodzaju sztuki. Dodać należy, że i krzyże i kapliczki pojawiły się na tych polsko-litewskich ziemiach wraz z nastaniem chrześcijaństwa jako akty dziękczynne i błagalne w czasach zagrożeń.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/1Ab1hcxuENC2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.