Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11190″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Bryzgiel ze św. Franciszkiem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Janina Biela” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ta wieś nad jeziorem Wigry we wschodnio-północnym rejonie kraju, rejonie tak kulturowo bogatym, zachwyci każdego kto tu trafi niespotykanym gdzie indziej wspaniałym krzyżem, na tle którego figura św. Franciszka budzi zdziwienie. Krzyży bardzo oryginalnych w tej okolicy spotkamy naprawdę wiele ale ten ma zupełnie inna wymowę. Przyzwyczailiśmy się tego świętego w malarstwie czy rzeźbie postrzegać w otoczeniu ptasząt czy innych zwierzątek, ale nigdy na tle krzyża.

Krzyż ustawiony przy samej szosie przed domem nr. 25a sporządzony z jasnego drewna jest co jakiś czas odnawiany. Brakuje jednak daty powstania. Bogata ornamentyka, tak charakterystyczna dla ludowej sztuki litewskiej ukazuje nam bogactwo zdobień i nietypową formę. Trzeba dodać, ze sztuka tworzenia tak ozdobnych i unikatowych krzyży stała się na Litwie odrębną dziedziną sztuki ludowej tego kraju. Zyskała status symbolu narodowego i została wpisana na światową listę UNESCO.

Krzyże najdawniejsze spotkamy w skansenie w Puńsku a penetrując ten region nie raz spotkamy takie perełki jak ta. Uśmiecha się do nas św. Antoni z tego krzyża trzymając ptaszka w ręku, a dwa inne asystują mu na ramionach. I tak ubogacony jest ten piękny świat tym nadzwyczajnym krzyżem.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/YCThavEpFNr[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.