Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11165″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”„Ecce Homo„ z Mazowieckiej Jerozolimy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Janina Biela” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Góra Kalwaria. Miasteczko położone zaledwie 40 km od Warszawy posiada tak bogatą historię, że z pewnością zasługuje na dogłębne poznanie. Zwane kiedyś Mazowiecką Jerozolimą nie bez powodu takie miano przybrało. Jako osada rycerska żyło w cieniu Czerska i nazywało się po prostu Górą. Pomysłem biskupa poznańskiego Stanisława Wierzbowskiego było stworzenie na tym terenie idealnego miasta dla katolików. Podróż do ziemi świętej była dla wielu w tamtych czasach niemożliwa ale za sprawą biskupa przybliżono wiernym możliwość pielgrzymowania po dróżkach Męki Pańskiej na wzór tych jerozolimskich. Było wzgórze (wiślana skarpa), był strumyk, który nazwano Cedronem, przywieziono 33 worki ziemi z Jerozolimy i tak zaczęła powstawać Kalwaria.

Miasto budowano na planie łacińskiego krzyża umieszczając na końcach ramion kościoły i klasztory. Wzdłuż głównych ulic powstały kaplice Męki Pańskiej. Powstało ich 35, jednak do dziś pozostały tylko 3. Na przecięciu ramion tego krzyża usytuowano kaplicę zwaną Domem Piłata. Dziś stoi w tym miejscu kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na zewnątrz, za prezbiterium kościoła, na wysokim cokole stoi ta właśnie figura Chrystusa zwana Ecce Homo. Rzeźba pochodzi z XVII w. Na epitafium widnieje data 1708 r.a poświęcone jest leżącemu tu kapłanowi w cnotach zacnym ks. Grzegorzowi Flejszerowi. Taka to w skrócie historia…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/GaRSw1neNmr[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.