Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11060″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Barbara z Kuźnicy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Janina Biela” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Niezwykła forma tej kapliczki przyciąga uwagę. Postać św. Barbary umieszczona w dziobie starej łodzi to zapewne niespotykany widok. Zanim ta figura trafiła w to miejsce zdobiła papieski ołtarz na sopockim hipodromie w czerwcu 1999 r.

To miejsce na Półwyspie Helskim, w Kuźnicy, stało się miejscem niezwykłej katastrofy lotniczej w której nikt nie zginął. To tu 29.10.1999 r. podczas lotów ćwiczebnych nad Bałtykiem rozbił się wojskowy samolot odrzutowy MIG21. Pilot kierując maszynę nad wody Zatoki Puckiej katapultował się i przeżył. Samolot zaś zniżając się bardzo nisko przeleciał między dwoma domami strącając tylko antenę z dachu. Następnie uderzył w nieczynny o tej porze roku sezonowy sklepik i koziołkując przez szosę zatrzymał się na wodach zatoki. Kapliczka jest więc wotum dziękczynnym za to, że nikt nie poniósł śmierci. Do dziś mieszkańcy Kuźnicy o tym wydarzeniu mówią jak o prawdziwym cudzie.

Na granitowym postumencie przeczytamy napis

Św. Barbaro chroń nas…

i data 02.06. 2001 r. To data poświecenia kapliczki przez abp. Tadeusza Gocłowskiego. Tak więc tylko rozmowa z mieszkańcami Kuźnicy wyjaśni nam historię powstania tej jakże oryginalnej kapliczki.

A św. Barbara jest nie tylko patronką górników, jak na ogół się myśli ale też marynarzy, flisaków i cechu rybaków.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/Mi627Umtk2x[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.