Nepomuk z Chochołowa

Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon
Zabytkowa XIX-wieczna figura św. Jana Nepomucena z roku 1846 stoi w centrum Chochołowa, na prywatnej posesji, przy skrzyżowaniu z drogą do Cichego.Ma ona związek z Powstaniem Powstaniem Chochołowskim z 21 lutego 1846 roku (w gwarze „poruseństwo”) – wystąpienie zbrojne górali z Chochołowa, Cichego, Dzianisza i Witowa skierowane przeciwko władzom austriackim, znane w historii również pod nazwą „insurekcji pod Tatrami”. Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z Kościeliska – Jan Krzeptowski „Sabała”.
Kapliczka pochodzi najprawdopodobniej z warsztatu białopotockiego, o czym świadczą uskrzydlone główki putt na cokole – znak rozpoznawczy warsztatu.
Nepomuk stoi odwrócony tyłem do Czarnego Dunajca, na znak pogardy dla mieszkańców tej wsi, którzy podjudzeni przez Austriaków zdradzili powstanie. Zabytkowa XIX-wieczna figura stoi w centrum Chochołowa, na prywatnej posesji, przy skrzyżowaniu z drogą do Cichego.
Według jednego z mieszkańców oryginalny napis powinien brzmieć:
Jan Jawolczyk z Witowa ufundował św. Jana na wzgardę dunajcanom tyłem 1863 r.
FUNDATOR
JAN MICHNIAK
JAWOLCZYK
Z WITOWA
PAMIĘCI
POWSTANIA
CHOCHOŁOWSKIEGO
Z DNIA
21 LUTEGO 1846
> > renowacja w 2006 <
z inicjatywy
Anieli i Andrzeja
Marusarz
oraz Urzędu Gminy
Czarny Dunajec
Jest również inna teoria na temat powstania figury. Wg niej powstała ona w roku 1864 nie dla uczczenia powstańców, a jako odkupienie win po kradzieży pieniędzy zbieranych przez księdza Blaszyńskiego na budowę miejscowego kościoła.
Chochołów leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 1 300 mieszkańców. W Chochołowie rozpoczyna się także czerwony szlak pieszo-rowerowy im. Powstania Chochołowskiego prowadzący na Butorowy Wierch i Gubałówkę.
Zdjęcie kapliczki z września 2020
Lokalizacja kapliczki:
49.3767221, 19.8189777