Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13757″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Osobliwy krzyż pokutny z rytem z Męcinki”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Męcinka położona jest na Równinie Jaworskiej i Pogórzu Kaczawskim.

Wieś położona pięknie, w pobliżu płynie Nysa Szalona. Nie miałam zupełnie pojęcia o istnieniu tej miejscowości a szkoda, bo gdybym wiedziała, ze przez gminę przebiega dolnośląski szlak cysterski, będący fragmentem Europejskiego Szlaku Cystersów z pewnością zdjęć obiektów sakralnych byłoby więcej a z pewnością więcej obiektów związanych z krzyżami pokutnymi, których Ci tu urodzaj.

Ten pokutny krzyż znajduje się przed murem otaczającym miejscowy kościół, nieopodal bramy wejściowej. Na szczęście podczas brukowania parkingu krzyż pozostawiono na miejscu. Na krzyżu znajduje się wyraźny ryt, najprawdopodobniej jest to ryt miecza. Jaka jest historia pojawienia się krzyży pokutnych? Część krzyży kamiennych można zaliczyć do zabytków związanych z dawną jurysdykcją. Były one fundowane przez zabójców jako element pojednania z rodziną ofiary.

Zwyczaj ten panował w Europie Środkowo-Wschodniej pomiędzy XIII a XVI wiekiem. Poza nielicznymi wyjątkami prawo te było stosowane jedynie na terenie dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Zabójca był zobowiązany do: przekazania rodzinie zabitego główszczyzny, ufundowania określonej ilości wosku na rzecz Kościoła, zamówienia określonej liczbę mszy zadusznych w intencji zabitego, partycypowania w kosztach pogrzebu, ufundowania kąpieli, posiłków, odzienia dla biedoty, peregrynacji osobistej lub opłacenia zastępcy do jednego z ówczesnych miejsc pielgrzymkowych, ufundować krzyż pokutny/pojednania, kapliczkę pokutną/pojednania lub Marter (krucyfiks lub kapliczkę z przedstawieniem ukrzyżowania Chrystusa lub męczeństwa świętych), który miał skłaniać do modlitwy za duszę zabitego i być potwierdzeniem zrealizowanego aktu pojednania.

Informacje o krzyżach pokutnych: https://www.geocaching.com/geocache/GC75EBW_krzyz-pokutny-mecinka[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.073389, 16.093833[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.