Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13383″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”„Nepomuk z rocu 1791 dna 11 lipna” – część 1.”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]220-letni zabytek stoi na usypanym kopcu przy ul. Szkolnej w Osinach, na prywatnej posesji Ludwika Wróbla, Ślązaka 2008 roku. Prawdopodobnie zbudowana została w 1791 roku z późniejszymi zniekształceniami. Murowana, potynkowana, nakryta daszkiem czterospadowym na rzucie prostokąta. Fundatorem kapliczki był Paweł Wawra, według przekazów rodzinnych kapliczka wzniesiona została w podzięce za jego szczęśliwy powrót z Ziemi Świętej.

– Święty Jan Nepomucen jest znany jako patron spowiedników. Chroni też przed powodziami i wzburzonymi wodami. Jest też patronem mostów i życia rodzinnego. Ciekawe, że zwykle w dniu mszy polowej przed naszą kapliczką, kropi deszcz. Ludzie zgromadzeni przed kapliczką modlą się głównie o wstawiennictwo świętego Jana Nepomucena, a także o ochronę przed burzami, gradem i piorunami. Gromadzimy się w tym miejscu, aby podziękować Panu Bogu za opiekę świętego Jana Nepomucena

– mówi ksiądz Stanisław Durczok, proboszcz parafii w Osinach. O tym, że kapliczka jest wyjątkowa, wie doskonale sam gospodarz.

– Czuję, że święty Jan opiekuje się moją rodziną i Osinami. Dużo mu zawdzięczam. Gdy pojawiają się jakieś problemy w rodzinie, to idę i modlę się do niego. On zawsze wysłucha i pomoże

– mówi pan Wróbel.

Dwa lata temu kapliczkę odnowił za własne pieniądze. Na ten cel wydał 15 tysięcy złotych. Zabytek został na nowo otynkowany, pojawiły się nowe drzwi i okna, a także naprawiony został dach i cokół wokół budynku.

– Dół kapliczki wyłożono kamieniem górskim, który z Brennej przywiózł pan Wańczura

– mówi pan Ludwik. Oprócz kamienia górskiego w cokole znalazły się jeszcze trzy piaskowce z Francji.

– Te kamienie przywiozłem z kościółka świętego Wincentego, a właściwie z jego sypiących się murów. Dostaliśmy na to pozwolenie

– dodaje.

Podczas remontu odnowiono też figurę św. Jana Nepomucena, która zajmuje centralne miejsce wewnątrz kapliczki oraz tablicę z morawskim napisem:

fundator Pavel Wavra rocu 1791 dna 11 lipna.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.0085986, 18.685034[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDI1NjQuMTQ3MDcxNTY2NzEzMyUyMTJkMTguNjg1MDM0MDMwODc0MSUyMTNkNTAuMDA4NTk4NTY3MDE1MDYlMjEybTMlMjExZjAlMjEyZjAlMjEzZjAlMjEzbTIlMjExaTEwMjQlMjEyaTc2OCUyMTRmMTMuMSUyMTNtMyUyMTFtMiUyMTFzMHgwJTI1M0EweDAlMjEyek5URENzREF3SnpNeExqQWlUaUF4T01Ld05ERW5NRFl1TVNKRiUyMTVlMCUyMTNtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIxNHYxNTk2NTY1NzIzODQ0JTIxNW0yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjYwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ1MCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUzQiUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRCUyMiUyMiUyMGFyaWEtaGlkZGVuJTNEJTIyZmFsc2UlMjIlMjB0YWJpbmRleCUzRCUyMjAlMjIlM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.