Kapliczka św. Anny z 1804 r. w Suszcu
Suszec to wieś gminna w powiecie pszczyńskim. Nazwa Suszec pojawia się w wykazie polskich nazw miejscowości tylko jeden raz. Pochodzi od słowa suchy, gdyż około 300 lat temu okoliczne tereny były bagnami i mokradłami, a tylko wieś Suszec była nadającym się miejscem do życia i pracy ludzi.
Kapliczkę wybudowano na działce państwa Bielańskich, później Świerkotów, a obecnie Bogaczów, u zbiegu ulic Akacjowej i Wyzwolenia. Są przypuszczenia, które odnotowuje pan Zygmunt Orlik, że mogła zostać wybudowana przez robotników zatrudnionych w istniejącej w tym okresie cegielni polowej, zarządzanej przez księcia pszczyńskiego. Kapliczka wykonana jest z cegły. Ten obiekt nie ma jednak żadnych fundatorów ani opiekunów czy też funduszy na swoje utrzymanie.
W 1843 roku wnętrze kapliczki zostało ogołocone z wewnętrznego wyposażenia i tym samym kapliczka została zapomniana, być może też z powodu wybudowania w niedalekiej odległości większej kaplicy (dziś kościół w Kryrach). Jej znaczenie ożyło dopiero po 150 latach. Wtedy ks. proboszcz Mieczysław Jesionek postanowił upamiętnić tę rocznicę. Kapliczkę na tę uroczystość przygotowali mieszkańcy Sikowca. Najpierw usunięto z niej stary dach i podwyższano ściany. Zawieszono w niej sygnaturę z inskrypcją św. Anny, którą zamówił ks. proboszcz Mieczysław Jesionek. Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarzyk i obraz z XIX wieku, malowany na płótnie, przypuszczalnie z wizerunkiem św. Anny nauczającej Marię.
W 2004 roku, kapliczka obchodziła 200 lat istnienia, w związku z tym postanowiono na jubileusz ją wyremontować. Wówczas został podwyższony dach, na którym osadzono wieżyczkę na sygnaturkę z inskrypcją św. Anny. Od roku 1954, w najbliższą niedzielę po dniu 26 lipca – wspomnienie świętej Anny – odprawiana jest uroczysta msza odpustowa za żywych i zmarłych parafian Sikowca.
Na 200-lecie ufundowana została tablica pamiątkowa z napisem:
Na pamiątkę 200-lecia Kaplicy 1804-2004 czciciele św. Anny. Suszec 25. 07. 2004 r.