Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13356″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Anny z 1804 r. w Suszcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Suszec to wieś gminna w powiecie pszczyńskim. Nazwa Suszec pojawia się w wykazie polskich nazw miejscowości tylko jeden raz. Pochodzi od słowa suchy, gdyż około 300 lat temu okoliczne tereny były bagnami i mokradłami, a tylko wieś Suszec była nadającym się miejscem do życia i pracy ludzi.

Kapliczkę wybudowano na działce państwa Bielańskich, później Świerkotów, a obecnie Bogaczów, u zbiegu ulic Akacjowej i Wyzwolenia. Są przypuszczenia, które odnotowuje pan Zygmunt Orlik, że mogła zostać wybudowana przez robotników zatrudnionych w istniejącej w tym okresie cegielni polowej, zarządzanej przez księcia pszczyńskiego. Kapliczka wykonana jest z cegły. Ten obiekt nie ma jednak żadnych fundatorów ani opiekunów czy też funduszy na swoje utrzymanie.

W 1843 roku wnętrze kapliczki zostało ogołocone z wewnętrznego wyposażenia i tym samym kapliczka została zapomniana, być może też z powodu wybudowania w niedalekiej odległości większej kaplicy (dziś kościół w Kryrach). Jej znaczenie ożyło dopiero po 150 latach. Wtedy ks. proboszcz Mieczysław Jesionek postanowił upamiętnić tę rocznicę. Kapliczkę na tę uroczystość przygotowali mieszkańcy Sikowca. Najpierw usunięto z niej stary dach i podwyższano ściany. Zawieszono w niej sygnaturę z inskrypcją św. Anny, którą zamówił ks. proboszcz Mieczysław Jesionek. Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarzyk i obraz z XIX wieku, malowany na płótnie, przypuszczalnie z wizerunkiem św. Anny nauczającej Marię.

W 2004 roku, kapliczka obchodziła 200 lat istnienia, w związku z tym postanowiono na jubileusz ją wyremontować. Wówczas został podwyższony dach, na którym osadzono wieżyczkę na sygnaturkę z inskrypcją św. Anny. Od roku 1954, w najbliższą niedzielę po dniu 26 lipca – wspomnienie świętej Anny – odprawiana jest uroczysta msza odpustowa za żywych i zmarłych parafian Sikowca.

Na 200-lecie ufundowana została tablica pamiątkowa z napisem:

Na pamiątkę 200-lecia Kaplicy 1804-2004 czciciele św. Anny. Suszec 25. 07. 2004 r.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.025278, 18.797067[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.